Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Réžia:

Martin Ťapák

Predloha:

Peter Jaroš (poviedka)

Hrajú:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (viac)
(ďalšie profesie)

Obsahy(1)

Pacho Matrtaj (Jozef Kroner)  z horskej dediny Hybe je takmer v každom ohľade opakom legendárneho Jánošíka - je malý a slabý, nemá rád veľké slová ani veľké činy. Arogancia miestnej šľachty ho však donúti, aby sa zastal poddaných. Vyzbrojený podrezaným jazykom, poriadnou dávkou drzosti, prefíkanosti a smrteľne silnou pálenkou frndžalicou, Pacho vyhrá súboj o miesto zbojníckeho vodcu. Napokon, nebolo až také ťažké poraziť skupinu neohrabaných konkurentov. Pod jeho vedením sa zbojníci okamžite preslávia. Chýr o Pachovi sa dostane až do Viedne k samotnej Márii Terézii (Slávka Budínová), ktorá - podobne ako grófka Erdödyová (Ida Rapaičová) - považuje zbojníkov za veľmi príťažlivých chlapov. Preto vyšle do Pachovej skrýše v horách svoju armádu, aby zbojníkov priviedla na viedenský dvor. (TV JOJ)

(viac)

Recenzie (172)

UncleG 

všetky recenzie používateľa

V podstatě film, u kterého se dají škrábat brambory, loupat cibule nebo čistit houby. Zkrátka a dobře...Občas zaperlí vtipná hláška, postupem času se ale namazaná kolečka zadřou a vyprávění se vleče v ubíjejícím tempu. Stejně jako když máte před sebou mísu zemáků - loupete, loupete a ona pořád nějak neubývá. Před závěrem ještě autoři zopakují některé vtipy (asi abychom nezapomněli) a pak už film naštěstí končí. Pacho stojí za shlédnutí, ale vzhledem k nulovému ději a bezcílnému plácání se sem a tam, to pro mě rozhodně není srdcovka. Mít ještě o deset minut víc, byly by ty hvězdičky jen 2. Takhle bych snímek označil za snesitelnou nudu s občasným zasmáním. Přeberte si to, jak chcete... ()

diodoros 

všetky recenzie používateľa

Slováci veľa vlastných komédií nenatočili (oproti Čechom), ale táto dokazuje, že predpoklady na to mali - aj keď je to absolútna šialenosť a nie všetky srandičky sú rovnako vtipné, stále je to zaslúžená legenda s viacerými nezabudnuteľnými scénkami a hláškami. Skvelý Kroner aj celá partia, hudba mierne od veci, exteriéry pekné a záver vrcholne absurdný ako aj celá táto paródia na zbojnícke a folklórne legendy. ()

Reklama

topi 

všetky recenzie používateľa

Tenhle dnes již kultovní film stojí především na souznění děje s hudbou Svetozára Stračiny, která jede téměř nepřetržitě celou dobu stopáže a utváří tak dohromady neoddělitelnou součást. Parodující linka nemusí sednout každému, ale díky zmíněné hudbě funguje výtečně. Jako malému se mě Pacho přeci jen líbil více, to však nic nemění na tom, že v rámci slovenské kinematografie to je unikát a krom toho i krásná kostýmní stylizace. ()

Martin741 

všetky recenzie používateľa

Parodia na stvarnenie Jura Janosika /1690 - 1718/ v podani vybornych hercov vtedajsej doby : Kroner /Obchod na Korze/, Labuda, Pavelekova, Budinova.... V ramci normalizacnych filmov silny nadpriemer, ale na kulty zo 60. rokov /Kladivo Na Carodejnice, Spalovac Mrtvol/ to proste nema. Najlepsi Tapakov film /Svako Ragan/ vsak mal prist az s uderom roku 1976. Pacho .... je vsak klasicka oddychovka, ktora vzdy potesi, ked clovek chce vypnut po tazkom dni v praci. 89 % ()

pafka 

všetky recenzie používateľa

Tak tohle vazeni teda ne. Protrapil jsem se az do konce. Jo tak, to mela byt parodie... Parodie nemam rad, vetsinou to stoji za nula bodou. Boze ty zpevy "Ta va da va tap"! To je kyc jak noha. A ackoloiv se vsichni snazili, na konec je z toho prisernost. Myslim, ze by tomu naprosto skvele slusila divadelni hra. Tam by to vyniklo. Takhle to je pruvar, ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (19)

  • Na tvorbe scenára spolupracovali pri vytváraní dialógov M. Lasica a J. Satinský, ale kvôli vtedajšiemu zákazu činnosti nemohli byť ani uvedení v titulkoch filmu (Satinský mal dokonca hrať jedného zo zbojníkov). (pravo)
  • Natáčalo sa v Bielovodskej doline, Manínskej tiesňave, Rajeckej Lesnej, na Súľove, Červenom Kameni, v okolí Bratislavy a v Lakšárskej Novej Vsi. (corona)

Reklama

Reklama