Japonsko, má láska

Réžia:

Jan Špáta

Scenár:

Jan Špáta

Osobitý pohled dokumentaristy Jana Špáty a japanologa Martina Vačkáře na zemi vycházejícího slunce.

Země vycházejícího slunce je známá veřejnosti především svými výrobky se kterými se setkáváme na našem trhu. Japonsko je ovšem země, která v sobě skrývá velké odlišnosti, rozpory, duchovní život, staré rituály budhistického náboženství, nejnovější technické vymoženosti, tradici a současnost.
Dokumentarista Jan Špáta a japonolog Martin Vačkář se pokusili sdělit svým filmem, natočeným (v roce 1992) s brilantností zkušeného tvůrce dokumentů a komentovaný zasvěceně člověkem, který Japonsko dobře zná, všechno, co může zajímat současného diváka. Soukromí obyčejného občana, zemědělce, úředníka, mnicha i dělníka, studenta i hudebníka, život ve škole, svatby i náboženské rituály, noční život i nápor amerického způsobu života. Prostě ve zkratce všechno, co Japonsko trápí a čím žije každý den. (oficiálny text distribútora)

DrifterSoul

Velmi neotřelý pohled na Japonsko, jeho kulturu, tradice, prostředí silně industrializované krajiny. Atraktivita dokumentu spočívá hlavně v setkávání s lidmi a jejich všedními životy (rodiny, profese, děti ve školách,..). Zajímavé je také porovnávání vývoje techniky (PC, navigace,..), dané časovým odstupem od data vzniku. Škoda, že podobných cestopisů, umožňujících pohled "do zákulisí" jakékoliv země, je jako šafránu. Otevřely by více oči, přiblížily národy k sobě, zbavily omezence xenofobie a nacionalisty snad i jejich extrémní sebejistoty a iluzorního pocitu nadřazenosti. ()