Note by Note: The Making of Steinway L1037

Réžia:

Ben Niles

Kamera:

Ben Wolf

Než velké koncertní křídlo Steinway vstoupí na jeviště, je třeba celý rok na to, aby 450 newyorčanů s rozličnými přízvuky a původem jemnou ruční prací vyrobilo a sestavilo všech 12 000 jeho částí. Hrdě si do práce přinášejí své vlastní nářadí a zvyky, aby pomohli nalézt duši každého klavíru a zároveň mu vtiskli část své vlastní. Oslava jedinečnosti v době masové produkce, Nota za notou sleduje cestu Steinwaye s označením L1037 z aljašských lesů až na pódium Carnegie Hall, stejně jako zástup zanícených pracovníků, kteří pečlivě tvarují osobnost klavíru a jeho zvuk a připravují jej pro setkání s jeho ideálním lidským protějškem. Film je velkolepou ódou na tradici, řemeslné umění a dialog mezi umělcem a nástrojem. (oficiálny text distribútora)

smrt.ka

Příjemný, střízlivý dokument o nevšedním procesu výroby piána. Není to sranda, je to vážná věc! ale přes to svou práci všichni milují; jde totiž o něco víc, než jen o práci se dřevem. Možná by bývala stačila hodinka filmu, ale netvrdím, že bylo 81 minut neúnosné, to vůbec ne. Občas se to trošku táhlo, ale vláčnější scénu vystřídala za chvilku už scéna nová, a divák zase musel sledovat a podivovat se nad novými informace a obrazy, které se před ním hromadily. Přes to, že nahlédnutí do oné výrobny onoho ušlechtilého nástroje bylo nakouknout moc zajímavé, druhá složka filmu - rozhovory s pianisty mi připadaly (a myslím, že i všem ostatním návštěvníkům kina) ještě zajímavější a také zábavnější. Možná mohly dostat ještě více prostoru, aby jsme se o jejich múze dozvěděli víc i s hlubšího hlediska, které nám jen tak lehce oťukly. Přes to jsem byla spokojená. Všem, kteří tvrdí, že mají tenhle nástroj rádi, bych to doporučila. ()