9. června uplynulo 50 let od chvíle, kdy se poprvé v zámeckém parku v Českém Krumlově roztočilo hlediště. Bylo ještě dřevěné, vešlo se na něho 60 diváků a pohybováno bylo lidskou silou. Tento svůj vynález pak scénograf Joan Brehms dovedl až k velké točně pro 550 diváků a proslavil se jím ve světě. Atmosféra nočního představení v parku je podmanivá a jako stvořená pro romantické příběhy. A mezi těmi zaujímají čestné místio Tři mušketýři. Výročí otáčivého hlediště si proto připomeneme právě tímto titulem v úspěšné inscenaci Jihočeského divadla. (oficiálny text distribútora)

freddy

Tak na tomhle divadelním představení jsem byl na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově asi třikrát, přičemž jsem měl tu čest být ve vůbec prvním publiku, které mělo možnost toto představení zhlédnout na první veřejné generální zkoušce. A dost se mi to líbilo. Režie se ujal tehdy mladý, i když poměrně zkušený režisér Martin Glaser, který je zároveň spolu s dramaturgyní Olgou Šubertovou autorem scénáře. Představuje se zde mnoho mých oblíbených herců z Jihočeského divadla. Za všechny budu jmenovat snad mého nejoblíbenějšího herce Martina Davídka, ale také tu hraje Ctirad Götz, Ondřej Veselý, Martin Kubačák, Adéla Kačerová, současný ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták či dnes již zesnulý Petr Hanus. Velký prostor k vyřádění dostal Roman Nevěčný v roli vévody z Buckinghamu. Prostě to nejlepší, co tehdy měla činohra Jihočeského divadla k dispozici, se sešlo v této podívané, která naplno využívá prostředí a krásy zámecké zahrady českokrumlovského zámku. A k samotné hře. Jedná se o originální a vtipně pojatý přepis legendárního románu Alexandra Dumase. Je zde mnoho humorných scén, stejně jako mnoho scén vážných. Zažít to jako divák na krumlovské točně, to byl prostě zážitek. Před obrazovkou bohužel představení nevynikne tak, jako když sedíte v té tmě na otáčivém hledišti, cítíte ve vzduchu vláhu či závany větru či mírně poprchává, vnímáte to prostě tak, jak to bylo myšleno. Takže v televizi toto zpracování tak nevynikne. Ale i přesto si myslím, že to stojí za to podívání. Pokud bych tohle hodnotil jako divadelní představení na otáčivém hledišti, dal bych pět hvězdiček. Ale protože zde se hodnotí televizní záznam, dávám hvězdičky čtyři. ()