Sawak al-utubis

• USA Bus Driver, The
všetky plagáty

Willy Kufalt

Dlouhodobě trezorový debut egyptského režiséra Atefa E-Taieba mě nezklamal. E-Taiebovy filmy začínají jako dramata obyčejných lidí a úspěšně jimi zůstávají až do konce, přestože postupně nabírají (byť zde ještě v menší míře) prvky thrilleru a vyúsťují rovněž v nejednu drsnou akční potyčku. Pan režisér si již ve svém debutu určil směr, kterým se bude ubírat a jako obvykle dává do popředí postavu semletou systémem a ocitající se v řadách těch společensky slabších, utláčaných, hluboce poznamenaných prožitky válčení či společenských křivd a/nebo s vidinou lepšího výsledku svádějících boj s větrnými mlýny. Válečný veterán, přes den řidič autobusu a přes noc ještě taxikář Hasan Sultan (skvělý Nour El-Sherif) se svým bojem s cílem finanční a majetkové záchrany rodiny se začíná řítit do pomyslné trpké propasti, v níž se spolu s předchozí zkušeností proměňuje i jeho charakter v pozici oběti. Ač možná ne v úplně každé scéně jsem s jeho chováním (např. vůči některým blízkým v jistých situacích) plně souznil (on to není zcela černobílý hrdina), rozhodně mě jeho situace a odhodlání bojovat přiměly fandit. Samotný film je tak dost depresivní, ale naštěstí jsem ho tak zdaleka nevnímal po celou dobu, protože jak plyne pozvolna, všechny ty cesty tramvají i nočním taxíkem podél egyptského města ve společnosti hlavní postavy mají zároveň podmanivě autentické kouzlo oněch lokací a už jen v tomto směru mě Autobusového řidiče hodně bavilo sledovat... a charismatický Nour El-Sherif se po dvou viděných osmdesátkových filmech stává mým druhým oblíbencem z řad egyptských herců (po Ahmedovi Zakim), na nějž se teď budu těšit v jakémkoliv dalším filmu, který se mi z kinematografie „země pyramid“ ještě podaří vidět. [90%] ()

rivah

také psáno SAWAQ EL-AUTOBEES anebo SAWWAQ....Nejlepší film egyptské neorealistiské školy 80.let, jeho promítání v kinech nebylo povoleno....Příběh zachycuje Hasana, ve dne řídícího autobus a v noci taxi. Má pět sester, otec má malé tesařství a kvůli neschopnosti a hrabivosti jeho zetě se dostali do chudoby. Obchod půjde do aukce a Hasan se jej kvůli otci snaží zachránit, ale všichni kolem jsou příliš hrabiví a myslí jen na sebe. Film také ukazuje navrátilce z války a jejich nejistoty ve změněné společnosti..(70%) ()