Znáte je dobře?

všetky plagáty
Česko, 2005, 13x14 min

Réžia:

Václav Filip

Libuše Štědrá (rozprávač), Jaroslav Satoranský (rozprávač)

Co o osobnostech české kultury možná nevíte. Pořad pro žáky 2. stupně.

Učí se o nich už několik generací školáků, ale přesto je možná neznáme dobře. Proto vzniká série medailonků těchto "čítankových osobností", které přinášejí zajímavosti ze života a ukázky z děl těchto klasiků.

Seznam jednotlivých epizod:  1. Alois Jirásek
9. Josef Lada
10. Josef Bohuslav Foerster
11. Jakub Jan Ryba
12. Mikoláš Aleš
13. František Křižík (oficiálny text distribútora)

Marze

Strucne a poutave nenudne vypravene. Nevedel jsem, ze posledni mesic zivota Bedricha Smetany vcetne 22dni v ustavu pro choromyslne bylo tak divokych. Vzdelany fesak Frantisek Palacky,hovorici 11 jazyky, umici bavit spolecnost a tancovat, si vedome vzal tezce nemocnou manzelku. V epizode uz neni zminka, jak to dopadlo. Zajimavy je i dil o bohemskem hospodskem chlapkovi Jaroslavu Haskovi, ktery patri mezi sto nejctenejsich autoru sveta. Souhlasim se zaverem, ze kdyby se tento komunista a clen Rude armady z Ruska nevratil, Stalin by ho zlikvidoval. Zaver dilu o Janu Jakubovi Rybovi je desivy (sebevrazda v lese). Jirasku bylo v Hronove nepribuznych pres sedesat. Kdyz jste sli na ples a nelibil se vam typ Jiraskova, meli jste smulu. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin českého jazyka a literatury, dějepisu nebo výchovy k občanství. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o různých osobnostech z české historie. Vřele doporučuiji. ()