Jdi v pokoji, Džamile

(festivalový názov)
  • Dánsko Gå med fred Jamil (viac)

Rotterdamským Tygrem oceněné akční drama o letité bratrovražedné nenávisti mezi sunnity a šíity se odehrává v uzavřené muslimské komunitě v Kodani. Přistěhovalec Džamil pomstí vraždu své matky, čímž roztočí nekonečnou spirálu nesmyslné krevní msty, před kterou se zoufale snaží uchránit svého synka. [43. MFFKV 2008] (oficiálny text distribútora)

Blizzard

Go in Peace Jamil je o vendetě, která nemůže přinést nikdy nic dobrého, tentokrát poprvé pod taktovkou dánského Palestince Omara Shargawiho. Kromě místy dost krvavých a brutálních záběru zaujme především vizuální stránka snímku, kde vévodí zajímavá kamera a syté barvy. Ani herecké výkony neznámých představitelů nezůstávají pozadu, a pokud vás zajímá syrové vyhrocené drama s náboženskou tématikou, pak je tento film určený právě vám. (7/10) ()

danliofer

"A kvůli tomuto jsme předepsali dítkám Izraele, aby ten, jenž zabije jednoho člověka - nikoliv pro pomstu na někom anebo za to, že šířil pohoršení na zemi - byl souzen, jako by zabil lidstvo veškeré. A aby ten, kdo oživí jednoho, byl posuzován, jako by oživil lidstvo veškeré. A přišli k nim již dříve poslové naši s jasnými důkazy, avšak mnozí z nich i potom se dopouštěli přestupků na zemi." Korán 5:32 Tímto končí film, který je surový a obnažený až na dřeň, přesně tak jak jsou jednotliví hrdinové spalováni silou tradice, jako by byli chyceni v pasti své vlastní víry neschopni uposlechnout vyššího sdělení... a pokud už k nim prozřetelnost přece jen zavítá, roztočenou spirálu a sílu setrvačnosti lze jen těžko zvrátit... Silný film se silnými hereckými výkony. ()

T2

Rozpočet DKK 10,000,000Tržby USA $-Tržby Celosvetovo $83,406(Dánsko)║ Tento snímok o nevraživosti medzi sunnitmi a sittmi je výborné nezávislé dielko Dánskeho režiséra Omara Shargawiho, s ktorým som sedel za jedným stolom na tlačovej konferencii Omara Sharifa v rámci festivalu Artfilm 2008, len škoda že v tom momente som ho ešte nepoznal, čo sa samozrejme napravilo o pár hodín neskôr, po tom čo som mal možnosť vidieť jeho debut na ktorom robil 5rokov, plus zaujala aj diskusia s režisérom po filme. V jeho snímke sa objavujú buď členovia jeho rodiny alebo blízky priatelia. Svojím štýlom prevedenia my pripomenul určitý druh dokumentárnej kamery na spôsob režiséra Paula Greengrassa, takže o to na prvý pohľad jednoduchý príbeh vyznel silnejšie, plus svoju silu vyznenia smutného príbehu dodal svojím záverom hlavne citát z koránu. Určite jeden z mála nezávislých filmov ku ktorému sa rád vrátim. 80% ()

Lyncha

Ano, omleté téma, ale výborně zpracované - strhující, gradující děj s odzbrojujícím závěrem, konflikt, který se může odehrát kdekoli na světě v kterékoli společnosti, kde vedle sebe žijí dvě znepřátelené skupiny lidí. Nedoporučuji jen slabším povahám, některé záběry jsou dost drastické. Pár mouder pronesených moudrým otcem si určitě zapamatuju na hodně dlouho. Ke všem svým příbuzným a přátelům se chovejte vždycky tak, jako byste je viděli naposledy, nikdy nevíte, kdy o ně můžete přijít. ()