Waltari: Rare Species Alive

všetky plagáty
Hudobný
Fínsko, 2005, 72 min

Finská hudební formace Waltari ve své tvorbě propojuje několik hudebních žánrů od punku, rocku, metalu přes elektroniku a folk. Od doby svého vzniku (1986) vydali 11 řadových alb a v roce 2005 i svoje první oficiální DVD pod názvem Rare Species Alive. Jeho prostřednictvím můžete být svědky koncertního vystoupení z helsinského klubu Tavastia z roku 2004 a jako bonus můžete shlédnout 5 videoklipů a velké množství mnohdy unikátních materiálů mapujících historii kapely. (oficiálny text distribútora)

ScreamJay

Spontánní, barvití, strhující, svižní, moderní a nadžánroví, to je jen několik slov, které přesně pasují ku slovu jedinému – Waltari. Tahle finská banda z Helsinek (jo, jmenují se podle slavného krajana Miky Waltariho) koncentruje ve své tvorbě žánrově rozličné prvky jako metalovou, kytarovou plnost, punkovou nevázanost, soudobou a klubovou elektroniku, etnické a folkové motivy, to vše ve zvláštní, hitové eurytmii, které dělá z poslechu jejich nahrávek zvláštní a osobitě zapamatovatelný hudební zážitek. Typickým vokálním projevem excentrického frontmana Kärtsyho Hatakky v kombinaci s energickým rockem zaujali hned na první oficiální desce Monk Punk (1991), pokračovali výrazně hitovou nahrávkou So Fine! (1994), deathmetalovou symfonií Yeah! Yeah! Die! Die! (1996) přes Apocalypticou hostované album Space Avenue (1997) až třeba k výrazně folkem a elektronikou emocionalizovanému Channel Nordica (2000), kde jim nezapomenutelně sekundovalo finské folklórně-vokální uskupení Angelit . Však teprve po 19ti letech tvůrčí činnosti a 11ti řadových albech dorazil na trh první obrazový záznam Rare Species Alive. Co Vás na něm čeká? V prvé řadě nevázané vystoupení z helsinského klubu Tavastia (kde mimo jiné slavili desáté výročí své existence) včetně největších hitovek jako Far Away, So Fine či pulzujícího metalového coveru beatlesácké klasiky Help. V řadě druhé kupa raritního materiálu z historie kapely, ať už první televizní vystoupení z roku 1986 (muhehe, také „hipísácké“ popaření) nebo první koncert z následujícího roku (upozorňuju na naprosto šílenou obrazovou kvalitu tohohle záznamu). No a v neposlední řadě taky několik klipů včetně toho industriálně-fabrikálního úletu k písničce Far Away (režie: Soko Kaukoranta). Závěrem? Jo, Waltari umí na živo líp (bez debat), tohle klubový řádění je jen slabý odvar, ale přesto se po těch letech jedná o kvalitně ucelený komplet mapující celou (dlouhou) historii téhle svéhlavé kapely, která bez pochyb patří ke koloritu severské, potažmo světové (ne)metalové (hudební) scény. Měl bych doporučit, ale tohle se doporučuje samo! [9/10] ()

DarthArt

DVD Waltari jsem onehdá pořídil v někém výprodeji asi za padesát korun (druzí za stejnou sumu byli Bad Religion). Protože BR tady na CSFD kolonku nemají, zkusím oba koncerty nějak srovnat. Bad Reiligion jsem naživo nikdy neviděl (darebáci byli u nás snad jen dvakrát), ale koncert je parádní jízda s pro punk netypickou pozitivní atmosférou a inteligencí vysoko nad průměrem. U Waltari je to s mozkem velice podobné, naživo jsem ale naopak viděl asi pětkrát a jestli můžu někomu, koho rock tak moc nezajímá a chtěl by jednou nasát strhující energii pořádného koncertu, doporučit jednu kapelu, tak na 1000 % právě Waltari. O to víc líto mi je, že DVD Rare Species Alive neumí přenést tu neskutečnou energii a dobrou náladu do televize, na stěnu nebo co já vím, kde se kdo na DVD-čka kouká. Písničky jsou samozřejmě senzační, od tutovek One Day a Broken Bizzare, které donutí tančit a poskakovat i brnění na hradě, přes neuvěřitelné coververze Madonny a Beatles (ta zvlášť!) až po kultovní klasiku So FIne, ale celé to působí jako záznam z hodně dobré zkoušky nebo z nahrávání ve studiu. Netuším, jestli je vůbec možné smršť koncertů Waltari přetáhnout do jedniček a nul (nebo toho systému, co se dnes používá), ale je jasné, že až "Suomi" pojedou zase na dostřel od nás, budu první pod pódiem, protože to, co mám ve vzpomínkách, se dá zažít jedině s živým Kärtsym u mikrofonu! ()