Historicky první inscenace, jež byla v ústeckém Činoheráku kdy natočena. Hru tehdy pro režiséra Ivana Rajmonta nově přeložil kongeniální Leoš Suchařípa. Užijte si excelentní herecké výkony, hrají Kateřina Rajmontová, Marie Spurná, Jan Hrušínský, Pavel Rimský, Zuzana Töpferová, Tomáš Töpfer, Rudolf Stärz, Leoš Suchařípa a další. (oficiálny text distribútora)

Almásy

cechovove hry patria medzi moje vobec najmilsie a napriek jeho dlhodobej inscenacnej tradicii sa s kazdym predstavenim, resp. zaznamom jeho hry utvrdzujem v tom ze je to veru velky sok pre rezisera a hercov. rajmontova inscenacia vynika hereckym vykonom Kateriny Rajmontovej ako Masy a Tomasa Topfera ako Andreja, inac vacsina hercov sklzava do hrozneho na nervy lezuceho patetizmu. inscenacia vsak rezijne drzi po kope a drz si nejaky slusnejsi nadpriemer. ()

Cimr

Ztotožňuji se s komentářem Almásyho. Čechov byl geniální dramatik a jeho hry patří k těm, jež mohu vidět znovu a znovu. Ale to, co mě na nich fascinuje bylo v této inscenaci jen nakousnuto (hlavně ve výborném ztvárnění Máši Kateřinou Rajmontovou a dále v menších rolích - Solený Pavla Rímského, Suchařípův Čebutykin...) - je to dokonalé proplétání komického a tragického; to, že monolog o smyslu existence je ukončen slovy ,,Pane inspektore, neměl jste si ty kníry oholit!" Sám Čechov byl přesvědčen o tom, že píše komedie a protestoval proti přehnaně sentimentálnímu pojetí, o které usiloval například Stanislavský. A stejně tak to vidím já. Upřednostňuji lehčí, zábavnější provedení, protože, co si budeme povídat, dívat se tři hodiny na nešťastné ženy, co pořád buď křičí nebo pláčou, to po chvíli leze na nervy. Lepší je pozorovat nešťastné lidi, kteří se snaží dělat, že jsou v pohodě a musí tak pořád sami se sebou svádět boj, než lidi, co se jenom hroutí a celou dobu brečí, jak jsou nešťastní. Z tohoto hlediska mi přišel úplně mimo konec, kdy sestry už jen řvou a brečí. Docela ostrá kritika na to, že jsem z absolutního hodnocení srazil jen jednu hvězdu, že? Ale opět, jak říká Almásy - inscenace i přes šílený patos tak nějak drží pohromadě a nedá se odsoudit jako průměrná, natož špatná. ()

LeoH

Verze poctivě prokoumaná až vydřená, v českém kontextu takřka referenční, na můj vkus ovšem místy přepjatá – a jak tak koukám na okolní komentáře, nejsem s tím názorem sám. Možná je to tím, že už je holt jiná doba. Tam, kde se hned hystericky neřve, se ovšem najdou mimořádně silné čechovovsky lidské momenty. ()