Bambulka a Bazilínek

Animovaný / Rodinný
Česko, 1994, 57 min (Minutáž: 7–9 min)

Když jde Bambulka spát, napije se ze svého hrnečku s růží, uléhá do postele a usíná. Jakmile usne, ožije na hrnečku dráček, který vylézá z růže, probouzí Bambulku, ta se zmenší a dráček Bazilínek ji odnáší za dobrodružstvím. (Česká televize)

bratr.Milan

Tato série se manželům Merglovým velmi povedla, na rozdíl od podobného „Dobré chutnání, Vaše lordstvo“, které mě zklamalo. BaB jsou hravé krátké příběhy pro děti, které rozvíjí fantazii. Co všechno se nestihne stát během pěti minut (první a poslední minuta, úvod a záběr jsou v každé epizodě stejné) to někteří tvůrci neřeknou ani v celovečerním filmu. Mergl je filmový umělec, jeho díla nejsou jen pro zábavu, ale předávají nějaké myšlenky, nápady. Většinou pro dospělé, ale tady se to podařilo i pro děti. Porcelánová panenka usne, ve snu se změní na kreslenou, malý bazilišek vzápětí vyletí zpoza růžičky z hrníčku na nočním stolku, Bambulka se zmenší aby na něj mohla nasednout a letí zažít další snové dobrodružství než se probudí. V každé epizodě ožívají různé věci, se kterými se asi ten den setkala v běžném životě. Není to nikdy řečeno, ale to co ve dne potkáme se nám často ve snech objeví v jiných souvislostech. Toto dílko mě svým hravým poetickým humorem zasáhlo natolik, že dokonce něco napíšu ke každé epizodě (Tam občas budou i spoilery). ()