Lux a Delux

9. Lux a Delux hrají ragby
10. Lux a Delux v ringu
11. Lux a Delux a druhotné suroviny
12. Lux a Delux na módní přehlídce
13. Lux a Delux se vracejí domů (oficiálny text distribútora)

Fingon

Všehovšudy pouze dvakrát vysílaný večerníček o dvou astronautech zkoumajících planetu Zemi. (Tolik můj krátký komentář z roku 2008). 2023: Jsem nejspíš jedním z mála, kterým se Lux a Delux zapsal do paměti. Dost na to, abych po více jak dvaceti letech čekání na reprízu, vydání na DVD či alespoň na únik na internet rezignoval a nechal si udělat přepis přímo od ČT poté, co jsem si v brněnské badatelně nechal na zkoušku pustit první díl.    Poté, co jsem si celý seriál zopakoval, jsem se rozhodl vybádat pozadí vzniku projektu. Večerníček se vysílal na ČT od 05.06.1992 do 17.06.1992 a poté v repríze od  16.03.1994 do 28.03.1994.    Animovaný seriál sleduje osudy kosmonautů Luxe a Deluxe, kteří odletí z planety Xylofonie do vesmíru, hledat inteligentní život. Přistanou na Zemi, kde se zapletou do aktivit, kterým nerozumí. Jejich počínání je komentováno profesorem/vedoucím kosmodromu, se kterým vede rozhovor nepojmenovaný televizní redaktor. Šoty s kosmonauty jsou prokládány reklamami (s jednou výjimkou na produkt jménem Galax) a občas (4 epizody) zazpívá zpěvačka Galaxie Masoxová.  Malinko to připomíná Srdečný pozdrav ze zeměkoule...   Na internetu se lze dočíst, že seriál údajně vznikl na základě komiksu "Kosmonauti Lux a Delux z planety Xylofon, která vycházela v roce 1990 na pokračování v komiksu Aréna" (tolik Wikipedia). Portál Legie.info tuto informaci v textu opakuje, nicméně v datech se nachází údaj "Mladá Fronta 1980".   Autory komiksu jsou Jiří Šebánek a Jaroslav Pacovský, kteří dříve spolupracovali na Bob a Bobkovi (výtvarníka Jiránka nahradil Petr Poš).   Výše zmínění (bez Jiránka) se sešli i v případě seriálu, který pro ČsT připravovala ostravská pobočka Krátkého filmu, Studio Prometheus. A lze-li věřit copyrightu jednotlivých dílů, produkce zabrala několik let:   ep. 1: 1983 ep. 2, 7: 1987 Ep. 3, 4, 5, 6, 8: 1989 Ep. 9-13: 1991   Proč? To bych rád konkrétně zjistil, nicméně nejprve několik faktů, které to alespoň částečně můžou vysvětlit:   Pod hudbou je podepsaný Karel Velebný (mimo jiné Šebánkův kolega že Salonu Cimrman, "konkurence" slavnějšího Divadla Járy Cimrmana), který nicméně roku 1989 zemřel a pozdější epizody jsou doprovázeny např. instrumentálním provedením písní Jaroslava Uhlíře.   Galaxii Masoxovou zpívá Jana Kratochvílová, která byla nucena roku 1983 emigrovat - objevuje se hned v první epizodě a pak až mnohem později, celkem zpívá dvě písně, které se v jiných epizodách opakují.   Změn se dočkalo i dabingové obsazení - v první epizodě propůjčil Deluxovi hlas sám Šebánek, roli poté převzal Luděk Sobota. Luxe mluví Jiří Císler (ovšem v některých epizodách nepromluví ani jeden). Profesora mluví František Filipovský a moderátora pak (pro mně dost nečekaně) Miloslav Štibich (který zemřel několik dnů po prvním odvysílání).   Edit: dle slov režiséra sice výše uvedené důvody vliv měly, ale IN se raději věnoval vlastním projektům - kratkometrážním animákům - a Lux s Deluxem byla zakázka, jejíž jednotlivé epizody tvořil v mezičase, dle jejich obtížnosti. Seriál původně nebyl určen jako večerníček, jeho uvedení v tomto časovém slotu kompletně zabilo potenciál, který projekt měl.    V roce 2022 byl seriál uveden v rámci Brněnské 16, snad za přítomnosti režiséra.    Je třeba dalšího bádání! () (menej) (viac)

kopferkingel

Vzpomínám si na to velmi matně, bylo mi asi 7 nebo 8 let. Vybavují se mi jen 2 věci: Zpěvačka Galaxie Masoxová a pak také, že se mi to vůbec nelíbilo, protože to bylo neskutečně divné. Mlžně se mi vkrádá do hlavy ještě Jiří Císler. Je možné, že to namluvil. Bohužel od té doby se Večerníček nevysílal a leží kdesi v hloubi archivů. Těžko tedy soudit. ()