Česká filmová komédia o podivuhodných návštevníkoch z kozmu, ktorí prileteli na lietajúcom tanieri. Hneď po úvodnom slávnostnom fotografovaní expedície sa obaja vyberú za dr. Jánským. On je ten šťastný, ktorého si vybral najvyšší počítač Galaxie ako reprezentatívnu vzorku obyvateľstva našej planéty. Mimozemšťania sa teda ocitnú na sídlisku v byte Jánského a s jeho pomocou zhromažďujú všetky dostupné poznatky o živote ľudí na Zemi a vždy po určitej dobe majú na svoju planétu vysielať správy o svojich objavoch. (RTVS)

topi

"Dobrý den, můžeme Vám položit jednu otázku? Jak by jste reagoval na návštěvu mimozemských civilizací?" "ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!!! Kultovní osmdesátková sci-fi komedie, jedna z nejkultovnějších, která kdy byla u nás natočena!! Klidně se může měřit s tituly jako třeba Pane, vy jste vdova, Což takhle dát si špenát, Zabil jsem Einsteina pánové, Zítra vstanu a opařím se čajem... Tohle je fakt peklo! :D :D :D ()

lennyd

Mimozemšťané A (Milan Lasica) a B (Július Satinský) mají speciální úkol. Mají prověřit malou modrou planetku, ale hlavně její obyvatele, a podat detailní zprávu o jejich životě, chování a vůbec. Hned po přistání kontaktují jednoho úplně průměrně obyčejného člověka, doktora Jánského (Jiří Menzel), kterého svým chováním takřka přivedou do blázince. Ale oni nejsou zlí, oni je chtějí poznat nás, lidi ... Film jsem viděl poprvé asi před dvaceti lety, a pamatuju si, že jsem z něj byl maximálně nadšenej. Jenže přece jen, doba pokročila - a i když film nabízí spoustu více či méně vtipných scének, jako celek již trošku nudí. Výborná scéna s dotazníkem o mimozemských civilizacích (- Co byste dělal, kdybyste potkal mimozemskou civilizaci? - Víte, já se o politiku vůbec nezajímám. Do práce chodím, okna zdobím, tak chci mít klid!) a návštěva 100% přírodního národního parku. Nicméně herecký výkon obou hlavních mimozemských představitelů, stejně tak nešťastného Jiřího Menzela je úžasný. ()

Jara.Cimrman.jr

"Pane doktore, Vy jste naprosto průměrný, bezvýznamný člověk. Blahopřeji Vám." Proč doktor Jánský? Proč debil Vaněrka? Proč si nevybrali mne? Já jsem ještě průměrnější a ještě bezvýznamnější. A taky jsem ochoten s nimi ukrást Trabanta, potěšit je výbuchy, seznámit s Osvobozenou domácností, vyplnit jakýkoli dotazník, provést vědecký výzkum a poradit jim, kterak vyplnit hlášení, aby to ufoni pochopili. A měl bych pro ně i nějakou tu "zatracenou zkurvenou" práci, aby poznali slast ze zapojení do pracovního procesu - https://www.youtube.com/watch?v=-SQAwVHUERk. Tohle je dle mého skromného názoru nedoceněné geniální dílo, ale to asi bude tím, že pocházím z galaxie NGC 4414. ()

honajz

I z dnešního pohledu dokonalá satira tehdejšího způsobu života, z něhož jsme si do současnosti přenesli snad jen to nejhorší. Plné vtipných a tragikomických, někdy spíše tragických postřehů o naší slavné civilizaci, a plné dokonalých hlášek (Jen nudle ne, Ukradli mi auto, Vesmír je zakřiven takto, My tady normálně zahýbáme, Jsem křišťálová studánka, napij se ze mne, Nemáte sirky, pane doktore?, Sedm miliard v prdeli...). Režisér Oldřich Lipský prostě uměl, dokázal těm filmům dát určitou nadsazenou atmosféru a udržel je koncepčně od začátku do konce. Například u jeho posledního filmu, který nedokončil, je velmi zřetelně poznat ta tlustá čára, kde Lipský skončil, a kde Podskalský nedokázal úspěšně navázat. Plus zde nesmíme zapomenout na dokonalé dokumentující Jiránkovy animace. ()

KASUGI

Za socialismu jsem to viděl jako dítě a nějak extra jsem se nesmál. Usoudil jsem tedy, že je to zřejmě komedie pro dospělé a užiju si to až později. Po třiceti letech vidím v tv programu, že to dávají, tak si říkám, fajn, konečně si to jako dospělák užiju. Jaké bylo mé překvapení, že se jedná o naprostý blábol, který neví, jestli je satirou, nebo crazy komedií a to všechno prošpikované infantilním humorem. Scénáristi si nedali lautr žádnou snahu postavit těm mimozemšťanům ucelený řád, dát logiku té jejich nevědomosti. Prostě Lasica se Satinským řeší kraviny, které by měli jako vyspělá inteligence znát a naopak, v mnoha ohledech se nesmyslně chovají jako lidé. Tak hlavně ať je tam jedna vtipná scénka za druhou, co na tom, že to všechno je úplný chaos a absolutně to nedává smysl. Třeba v úvodu, kde Menzelovi v jeho bytě rozbíjejí věci a diví se tomu stylem: "Některé věci v lidských obydlích jsou rozbitné a některé jsou nerozbitné." Jak jako někdo může znát slovo rozbitný, nerozbitný, ale nechápat jeho význam? A na takové logice je postavený celý film, no, vlastně nevím jestli celý, páč jsem to nedokoukal...  jo, a lhal jsem. Nečekal jsem inteligentní komedii. Už v dětství jsem věděl, že je to naprostá pičovina, jenom jsem si to chtěl ověřit. ()

• Tranzistorové rádio dívek z „Osvobozené domácnosti“ je Sony 7F-74DL / 11. Osvobozená domácnost byl podnik, který v dobách socialistického Československa nabízel občanům veškeré služby související s provozem domácnosti. Založen byl roku 1946. (sator)

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)