Anne Hathawayová tentokrát nikoli v roli princezny, nýbrž coby těžkými traumaty postižená dívka, která po letech izolace přijíždí na svatbu své sestry. Za vynikající výkon v tomto snímku byla herečka nominována na Oscara. Režie se ujal Jonathan Demme (Mlčení jehňátek, Filadelfie).
Byť by název tohoto snímku mohl evokovat některé sladkobolné romantické komedie, tento film nemá s nevěstami a ženichy na útěku nic společného. Spíše naopak. Ačkoli se jeho děj točí kolem svatby, jedná se především o silné psychologické drama, dávající nahlédnout do temných zákoutí lidské duše. Hlavní hrdinkou je dívka Kym, která sice svým vzezřením připomíná princeznu, ale hluboko v sobě skrývá bolesti a vnitřní démony, jež cupují její srdce na kousky. Proto se také chová tak, jak se chová. Rodina ji nemůže vystát, poslední léta strávila v léčebně, ale nyní se vrací domů, protože se vdává její sestra Rachel. A právě napjaté prostředí, jež kolem sňatku panuje, se stává arénou velké bitvy citů a traumat, během níž možná konečně bude vyřčeno vše, o čem se tak dlouhou mlčelo. V hlavní, pro ni velmi netradiční roli exceluje hollywoodská hvězda Anne Hathawayová, jež byla za tento herecký výkon nominována na Oscara. Tvůrcem snímku pak není nikdo jiný než oscarový Jonathan Demme, režisér nezapomenutelných klenotů Mlčení jehňátek a Filadelfie. (oficiálny text distribútora)

N.Strauber

Prvních pár minut jsem nadával, že Demme nepochopil, že ruční kamera automaticky neznamená, že s ní budu pomateně mávat. Ale pak jsem si na to nejen zvykl, ale dokonce to i přijal, poté jsem to nevnímal a nakonec to považuju za klad. A upřímně řečeno - žádné hrozné mávání to nebylo a ke snímku, který se odehrává převážně před svatbou a pak v jejím průběhu, se to dobře hodí. Důležité také bylo, co se zrovna v záběru odehrávalo a podle toho tomu byl pohyb kamery přizpůsobován. Od pana Jonathana jsem zatím viděl jen Mlčení jehňátek a i když toto rodinné drama je o něčem jiném a jejich úrovně nedosahuje, nelze mu upřít vynikajícím způsobem prokreslená atmosféra. Tomu všemu samozřejmě napomáhají i skvělí (kromě Anne Hathaway a Debry Winger spíš neznámí) herci. A výborný scénář, protože film je hodně postaven na dialozích. Malá výtka jen k příliš dlouhému svatebnímu tanečnímu veselí - závěr to však napravil. Jonathan Demme prokázal, že je stále skvělým režisérem a já opravdu nechápu zdejší nevysoké hodnocení. ()

Chasm

Další překvapení letošní nominační sezóny, za které si z části můžu sám, protože jsem si (nechápu proč) myslel že to bude komedie. Velká škoda je, že je film nenyvážený, první polovina je na sledování docela těžká (což se později více než napraví). Nicméně krásně komorně natočený příběh se skvělými představitelkami sester, při jehož sledování mi ani nevadilo, že tu a tam je scéna moc dlouhá či dokonce zbytečná, že někomu přijde nudná či trapná. Přes to všechno byla většina momentů skvělá, a po titulcích jsem ještě dlouho nad filmem přemýšlel. 80% ()

vesper001

„Vy nemáte ani tušení, jak se cítím!“ Svatba bývá traumatem pro pozůstalé svobodné, a co teprve, když jste se právě vrátili z odmašťovny. Rodiny rozhřešení nedávají a vy máte dvě možnosti: zcvoknout se – ne, to už jste vlastně udělali… jedinou možnost. Odstěhovat se co nejdál od divného strýce, co má videokameru a neštítí se jí použít. Třeba na natočení nekonečného svatebního dokumentu včetně nechutných zákulisních vsuvek. Oblíbené třeskutě vtipné záběry nevěsty na záchodě jsou proti tomu jen drobné dětské škádlení. ()

HappySmile

Styl "natočeno na domácí kameru" mě zpočátku iritoval a moc šancí jsem tomuto filmu nedávala. Ale ukázalo se, že to byl naopak velmi chytrý tah, protože to dodávalo filmu na autentičnosti. Příběh sám o sobě vypadal hodně reálně a díky kameře tak i působil. Divák si připadal, jakoby tam s hrdiny ty 3 dny opravdu byl. Člověka by ani nenapadlo, co se za tak krátkou dobu může odehrát, jak místo šťastného víkendu vyplouvají na povrch pocity, které v sobě hrdinové dlouhá léta dustili. Herci to zahráli vskutku na jedničku. ()

Riley

Špatnej, špatnej, špatnej film. Bylo to jako ocitnout se na cizí svatbě a sledovat životy lidí, kteří vás vůbec nezajímají. Obzvlášť asi ta půlhodina proslovů na začátku filmu, kdy cizí lidi připíjeli na svatbu dvou cizích lidí, byla neskutečná nuda. Do toho mi všichni lezli na nervy a jednali zcela nepochopitelně bez nějakých přechodů. Navíc kromě Anne Hathaway by se to dalo nazvat přehlídkou nejotřesnějších hereckých výkonů (např. otec, který podivně křečovitě brečel, či matka ženicha, která dělala to samé v bledě modrém, ženich sám snad ani neuměl mluvit a........prostě špatný). ()

• Jenny Lumet již napsala 4 scénáře, ale toto je její první scénář filmový. Jeho sepisováním strávila 7 týdnů. (HellFire)
  • Anne Hathaway obržela za svůj výkon cenu pro nejlepší herečku na Critics Choice Awards 2009. (ufooonek)
  • Scéna se soutěží, kdo dřív naplní myčku nádobím, je založena na skutečné události, která se stala Sidneymu Lumetovi a Bobu Fosseovi. (HappySmile)