Clannad - After Story

(séria)
  • Japonsko クラナド アフターストーリー (viac)
Japonsko, (2008–2009), 9 h 10 min (Minutáž: 25 min)

Scenár:

Fumihiko Šimo

Kamera:

Rin Jamamoto

Ai Nonaka, Hóko Kuwašima, Mamiko Noto, Romi Paku, Takeši Aono, Mucumi Tamura, Akiko Jadžima, Tarusuke Šingaki, Terujuki Tanzawa, Hikaru Midorikawa (viac)

Druhá séria pokračuje a nadväzuje tam, kde prvá skončila. Krok za krokom a obrázok za obrázkom sa dozvedáme ako bude pokračovať vzťah dvoch hlavných hrdinov, ktorý začali v prvej sérii spolu chodiť. (Hees)

Hitman_47

Druhá série, díky tomu, že opustila jen high school eventy a odehrává se převážně v době, kdy postavy už střední vychodily, je o dost zajímavější a taky lepší. Lepší v tom, že se konečně příběh posouvá o dost dál. Navíc se tu brutálně tlačí na pilu, aby z vás příběh vymačkal co nejvíce slz .. a celkem se to i daří :) Mnoho lidí nesnese twist v "posledním" díle (po 22 jsou ještě dvě epizodky, z čehož jedna se odehrává v mírně alternativní realitě a druhá je jen rekap celého Clannadu)... z počátku mi to taky lezlo všema tělníma otvorama, ale nakonec, když vezmete Clannad jako celek, tak to tam zapadá úplně v pohodě. Animace a kresba je tu ještě o jeden level výš, než v první sérce, takže se na to hodně pekně kouká.. ovšem doporučuju koukat s plnou krabicou papírových kapesníků (a na honění fakt nebudou) ! ()

Scalpelexis

Výrazné zlepšení oproti 1. sérii. Zatímco v Clannadu mě nedojala ani scéna v divadle a vlastně celé se to neslo spíš v takovém pohodovějším, bezstarostnějším duchu, zde už diváka podusíme, osmažíme mu nervíky a podáváme se sklínkou slz. Nelíbilo se mi, že 1/2 AS stála poměrně za houby a jediné, co to zachraňuje před silnou nudou, jsou gagy taťuldy hlavní hrdinky. Side story vedlejších postav jsou trochu plytké, žádnou emoci z Vás nevytáhnou a ta místama přítomná magie úplně nefunguje. Bohudík příjde kýžený zvrat, otočka o 180°, která dá smysl těm snovým sekvencím. A i když to říkám nerad, tak asi tomu tak mělo zůstat až do úplného konce, ať už to zní sebevíc drásavě. Vlk se nažral a ovce zůstala stejná. Nicméně kanonovský feel zde nebyl zdaleka dosažen; nebyl jsem tak nablízku postavám (vyjma hlavně postavy Akkiho, možná Kyou a Tomoyo), příběh tu byl místama až násilně natahován anebo naopak dělal obrovské kličky, ani hudba nebyla tak příjemná. Dojat jsem ale byl, parkrát jsem se od srdce i zasmál a mé měkké srdíčko si užilo solidní horskou dráhu. ()

Saraph

Bylo to pro mě něco úplně nového - naprostá perla žánru. Většina těhle školních komedií / romantik totiž končí někde před prvním polibkem a to mě většinou strašně irituje. Tady to ovšem Clannad zahrál výtečně a z dětí se ihned po škole stávají plnohodní partneři a tak dále. Co mě příjemně potěšilo bylo vyvrácení mnoha standartů (Nebudu zde zabíhat do detailů, ty pochopitelně sdělí samotný seriál). Sám jsem byl tímto kousek tak chycen, že jsem jednoho večera začal koukat a někdy ráno kolem 5. hodiny ranní byl hotov. Prostě jsem potřeboval vědět, co bude dál - a to bezprostředně. ()

Five By Five

Pokúsim sa tento seriál okomentovať bez zbytočného prezrádzania deju, ak by mi to nevyšlo, tak mi to prosím nemajte za zlé... Od začiatku ma táto séria nebavila až tak ako prvá, chýba mi tu hlavne "misia epizódy", i keď sa dá povedať, že je to celé rozdelené do akýchsi menších celkov, až tak nezaujme... Naozaj zaujímavé to pre mňa začalo byť až keď jednu hlavnú postavu "nahradila" iná... ... Tiež ma veľmi potešil návrat mojej obľúbenej vedľajšej postavy a tentoraz dokonca už v normálnej forme... :D Čo ma však opäť trochu (neviem prečo) sklamalo, bol ten "pekný" koniec... ()

Subjektiv

Air, Kanon i Clannad dobře nesly, úspěch sklidily. Clannad AS si v žebříčcích též vede velmi dobře. Jenže, existují i lidé, kterým neustálé vyvařování téhož stylu a do značné míry i tématu, začne časem lézt na nervy. Je sice pravda, že Clannad AS, narozdíl od svých předchůdců, opustil prostředí a léta středoškolní a posunul se dále do dospělosti, jenže mu to myslím pramoc neprospělo. Těžko věrohodně předvádět starosti rodinného života v kanonovské sladkosti a roztomilosti. Přesto bych Clannadu neupřel alespoň udržení onoho vytyčeného cíle (a dal ***) - totiž kopírování starého úspěšného - nebýt naprosto scénáristicky ubohých a odporných twistů, které tu popíšu. SPOILER - V průběhu seriálu zemřou dvě kawaii nevinné dívenky (přičemž divák proleje moře slz) a v posledních dílech jsou obě vzkříšeny (přičemž divák proleje moře slz). KONEC SPOILERU. Tomu říkám katarze. Silné **, ač cosi odpadotvorného vidím v oněch twistech. ()