Mouled ya donia

• USA Life Is a Carnival
všetky plagáty
Egypt, 1975, 149 min (Alternatívna 120 min)

Réžia:

Hussein Kamal

Mahmoud Yassine

Niktorius

Na obrázcích vypadá Mouled ya donia díky pestrobarevné kameře, pěkné výpravě a propracovaným kostýmům skvěle, ale jakmile se ty obrázky začnou hýbat, přijde těžké zklamání. Nejenže by šlo celý - ve filmu úmorně natahovaný - děj shrnout do jednoho nikterak složitého souvětí, problém mám i s tím, že jde snad o nejdivadelněji pojatý filmový muzikál, jaký jsem kdy viděl (a to počítám i čínské revoluční opery). Režisér Hussain Kamal minimálně využívá možností, které mu jako tvůrci dávají pohyby kamery, střih, či různé typy záběrů. Většina filmu je nasnímaná v nudných celcích, do nichž se herci poslušně seskupují jak na školní fotografii, uplatňují vypjaté herectví tělem a gesty a je-li nutné nějakou postavu zvýraznit, tak jednoduše vystoupí do popředí, blíže k pomyslnému publiku. Kombinace tohoto velmi nedynamického a uměle působícího divadelního inscenování s notně rozvolněným vyprávěním nakonec vede k tomu, že Mouled ya donia zcela selhává ve schopnosti zachycovat a zprostředkovávat emoce. Což je u melodramaticky pojatého muzikálu docela problém. ()