Glamador

všetky plagáty
? %
Poetický
Francúzsko, 1956, 48 min

Francouzský středometrážní barevný film připomene možná v nejednom směru jiný francouzský snímek "Bílá hříva", který byl u nás uveden v r. 1955. Jde o lyrický příběh chlapce, který se chce stát pastevcem. Když Fafay slyší staré pastevce vyprávět, že není nikdy možné přivést z ostrova Glamadoru zdivočelé koně, kteří utekli z ohrad, potají se vydá na ostrov. Pozoruje život koní a sblíží se s nimi natolik, že je pak může bez nesnází přivést zpátky. Když je však vidí opět uvázané v ohradě, pustí je na svobodu. Film byl uveden v soutěži IX. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v r. 1956. (FILMOVÝ PŘEHLED 47 / 1957) (oficiálny text distribútora)

ripo

Po nevšedním úspěchu Lamorissovy "Bílé hřívy", kouzelné lyrické hříčky o přátelství malého chlapce a koně, se ve Francii vyrojilo hned několik filmů, jejichž autoři se pokusili napodobit metody autora "Bílé hřívy". Přírodní lyrismus beze slov, kdy celé to velejemné drama, založené na vztahu člověka a přírody, jehož obzvláštní smysl se postihuje vlastně na detailech tváří lidských i zvířecích, přišel prostě ve Francii do módy. K těmto filmům patří i „Glamador" režiséra Daunanta. „Glamador" na rozdíl od „Bílé hřívy" barevný a poněkud delší má jistě hodně společných rysů s Lamorissovou obrazovou básní. Záměr a smysl je tu týž (nebo přibližně týž), cesty, jakými k němu směřuje Daunant, jsou zcela jiné než cesty, jaké volil Lamorisse. Naopak se dá říci, že „Glamador" má proti „Bílé hřívě" i četná plus. Nedosahuje sice ani zdaleka její až bájeslovné poetičnosti je však srozumitelnější, dějově sevřenější a svým závěrečným vyzněním mnohem bližší tomu hlavnímu smyslu (který je arci společný pro Daunanta stejně jako pro Lamorisse), než určitý pesimismus a melancholie závěru Lamorissova. „Glamador" byl promítán na IX. karlovarském festivalu (1956), kde došlo k vzácnému zjevu, že representanti země původu filmu bojovali proti svému vlastnímu filmu. Francouzi sami jsou totiž toho názoru, že tenhle film má příliš shodných rysů s „Bílou hřívou", aby nemohl být považován za plagiát. Respektujíc toto francouzské stanovisko, neudělila porota filmu nakonec žádnou cenu. Ale tyhle názorné protiklady nejsou vůbec důležité a rozhodující je, že „Glamador" je krásný, okouzlující film, jak jistě doznají i naši diváci. Film tvoří společně s maďarským filmem „Katka a divoká kočka" jeden celovečerní program, který po půl roce premiéry, t. j. od 13. VI. 1958 bude promítán jako dětský program. Filmový přehled 47/1957 ()