Tři v jednom - Kamarádi Joe Wilsona

• Austrália Three in One: Joe Wilson's Mates
Krátkometrážny / Dráma
Austrália, 1957, 23 min

Filmová povídka ze života australských pracujících před padesáti lety, z doby svízelných a těžkých poměrů, zpracovaná podle příběhu slavného australského spisovatele Henry Lawsona. Vypráví o pohřbu neznámého střihače ovcí Joe Wilsona, jehož mrtvolu přinesla řeka. Muži, kteří jej nalezli, zjistili podle jediného průkazu totožnosti, že Joe Wilson byl odborářsky organisován, vystrojili mu pohřeb, doprovodili jej až k hrobu a pronesli dokonce nad jeho rakví řeč. Pak se vraceli domů uspokojeni vědomím, že posloužili kamarádovi. Film „Kamarádi Joe Wilsona" je částí australského povídkového filmu ,,Tři v jednom" (spolu s filmy „Naklad dřeva" a „Velkoměsto"), který byl promítán na IX. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a jehož režisér Cecil Holmes získal za pozoruhodné a zdařilé umělecké úsilí a za přínos k rozvoji vlastní národní produkce Cenu mladých tvůrců 1956. (Filmový přehled)

ripo

Povídka „Kamarádi Joe Wilsona" je částí povídkového australského filmu „Tři v jednom", o němž řekl jeho režisér Cecil Holmes na IX. MFF: „Australští delegáti se účastnili většiny karlovarských festivalů. Karlovy Vary jsou pro nás důležité, získali jsme další znalosti a zkušenosti o celém světě. Toto je druhý film, s kterým přicházíme na karlovarský festival. V roce 1952 jsme zde uvedli film „Kapitán Thunderbolt". Dnešní film „Tři v jednom" je první snahou australské produkce dlouhých filmů vytvořit realistický film, který pravdivě pojednává o lidech a jejich problémech, který má ukázat některé rysy australského charakteru. Byl natočen za velkých těžkostí při omezených finančních možnostech. Průměrně děláme jeden dlouhý film ročně. Přesto jsme rozhodnuti dělat víc a lepší filmy, takové, které budou burcovat národní vědomí našeho lidu a které budou informovat celý svět o tom, jak žijeme, proč tak žijeme a jak chceme žít." Spisovatel Frank Hardy se zmínil o autoru předlohy: „První ze tří příběhů je založen na slavné předloze, napsané v r. 1893 našim milovaným spisovatelem Henry Lawsonem. Lawson byl otcem jak národní, tak i proletářské literatury. Vytvořil tradici psát se stanoviska prostého člověka. Také tento film zaujímá stanovisko prostého člověka a objevuje pravou cenu australského charakteru." Filmový přehled 39/1957 ()