...Y el cielo fue tomado por asalto

všetky plagáty
Kuba, 1973, 128 min

Fidel Castro

Režisér Santiago Álvarez doprovázel Fidela Castra na cestách po evropských socialistických státech včetně Československa, ale také např. do Alžírska. Během těchto návštěv se kubánský vůdce seznamoval s kulturami různých národů a šířil své myšlenky prostřednictvím svérázných veřejných projevů. Záběry z těchto akcí jsou kombinovány s kontrastními obrazy imperialistických nepřátel a doplněny revolučními hesly v podobně výrazných barevných mezititulků. (Ony)

Ony

...a nebe bylo vzato útokem – název, stejně jako celý film, působí jako přemrštěné gesto bez hlubšího významu. Tento dokument má jeden trumf, a tím je jeho protagonista. Klidně přiznám, že mi byl sympatický a těm soudruhům, které sevřel v objetí, jsem záviděla. (Já na ty plnovousy a čepice s kšiltem jednou zajdu.) Jinak je to ale průměrná propaganda a filmařský amatérismus. Fidel řeční, Fidel dostává diplom na UK, Fidel řeční, Fidel v teplákové soupravě hraje košíkovou, Fidel řeční, Fidel šťouchá maďarského tlumočníka pod žebra, Fidel řeční, Fidel laškuje s africkou tanečnicí, Fidel řeční,... a tak pořád dokola a se spoustou karafiátů... Do toho občas prostřihneme obrázky koncentráků, vietnamské války a jiných imperialistických praktik. Mezititulky s revolučními hesly jsou výtvarně řešené jak od kolotoče a k tanci i poslechu hraje Internacionála v latino úpravě. Vlastně nechápu, jak jsem se mohla nudit. ()