Geneze člověka

všetky plagáty
USA, 2007, 2x49 min

Réžia:

Nic Young

Člověk je nejúspěšnějším tvorem, který se kdy objevil na této planetě. Jsme skutečně unikátní. Nejen tím, co jsme schopni vytvářet, ale také tím, z čeho jsme stvořeni my sami. Naše tělo se vyvíjelo bezmála čtyři miliardy let. Jeho jednotlivé součásti se složily v unikátní soubor. Co jej vlastně tvoří? Sto bilionů buněk... 640 svalů... 200 kostí. Naše srdce se za život stáhne více než dva a půlmiliardkrát... kostra, se celá pětkrát obmnění... a mozek je schopný vytvořit tisíce miliard spojení. O tom, jak to všechno bylo a jak se naše schránka poskládala dohromady, vypráví tento film. (oficiálny text distribútora)

Matty

Velice poučný dokument mapující vývoj člověka od malé, neškodné potvůrky až k tomu největšímu škůdci současného světa. Upozorňuje na možnosti lidského těla, na jeho limity a zároveň varuje před možným vývojem opačným směrem (začnou se na příštích generacích následkem dnešního životního stylu projevovat involuční změny?). Dokumentární záběry jsou doplněny pěknými počítačovými animacemi, jež třeba názorně demonstrují, že mít stále opičí pracku, ten ovladač, ani lahváč do ní dnes nechytíme. Druhá část již sice není tolik nabitá zajímavými informacemi, ale pro zkompletování si obrázku o člověku do posledního obratle, do posledního chlupu na zátylku, doporučuji zhlédnout obě. ()

igi B.

...Vlastně jsme všichni >chordata< , že... ;-) . . . Vynikající dvoudílný populárně (vskutku!) vědecký dokument o tom, proč jsme to co jsme... - - - P.S. Předpokládám, že po druhém dílu nejspíš přibude ještě jedna hvězdička. Už teď to bylo jen o kůstku... ;-) ()

Dudek

Škola hrou. Suché dokumenty s hlasem vypravěče opravdu nemám příliš rád, proto jsem byl potěšen, že Geneze člověka se vydala celkem jinou cestou, dokonce ani nenásleduje současný proud a jde na to od lesa. Jenže ani tato forma se neukazuje jako příliš zdařilá. Rádoby vtipná forma se pomalu rozpadá a na povrch se dere nabubřelost. Spíše humorný pořad než poučný dokument, dělá z diváka úplně blbce a na premise 'dětských dokumentů' jim postupně vysvětluje (např.) jak by se dal člověk vylepšit, přičemž se pomalu dobereme závěru, že evoluce je opodstatněná a přijít s nějakým významným zlepšovákem, který by nepřinesl žádné - či minimální - zápory není vůbec jednoduché. ()

Machrovic

narrator: Qarie Marshall www.imdb.com/name/nm1456627/ , director: Nic Young www.imdb.com/name/nm1646081/ // Zastánci "teorie" stvoření nadšeni nebudou... Nebojte se, že vás dokument bude nudit. Minimálně třikrát je proložen poměrně podařenými "evolučními" vtípky. Komentář platí pro první díl. Bohužel druhý díl už vysoce nastavenou laťku nepřeskakuje, ale podlézá. Takže snižuju hodnocení na lepší 3*. ()

Los

Průměrný dokument, který rozhodně nemusel být rozdělen do dvou, hodně pasáží bylo zbytečných, prodlužovaných a tvůrci se zbytečně snažili vytvořit "vtipný" dokument, ale nějak mi unikl hlavní smysl, přeskakuje se z tématu na téma a nic není podrobněji vysvětleno. Také nechápu účel rodinky, která se objevuje celý dokument a její členové pouze vrhají zděšené pohledy. Vcelku ztráta času. 5/10 ()

xerno

Celkem povedený dokument, ale bylo tu moc vtípků, ty se sem rozhodně nehodily, nemělo to mít 2X 50 min, ale jen jednou, ten druhý díl toho moc neřekl a že by se člověk u toho pobavil, no ani ne. Rozhodně to mohlo být daleko daleko lepší, ale co se dá dělat, dnes jsou eviděntně hollywoodské vtípky trendem a člověk se jich nezbaví, toť můj negativní názor.Ale jinak musím rozhodně pochválit animátory, kteří si dali opravdu hodně práce a dali dokumentu tvář. Taková ta scénka o tom malém strunatci, který se během jedné krátké animace promění na rybu, poté na dynosaura, lidoopa a člověka je dokonalá, taky komentáře a scénář celej byly docela dobré, ale jak říkám, mohlo to být ješ o třídu lepší... ()