Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

deep

Silná atmosféra zabitá hloupým scénářem. Nevím jestli jsem měl přemrštěná očekávání, ale mám silnej pocit promarněnýho potenciálu a animačně zdařilý prázdnoty. ()

pekas

Rádoby trhák, ale výsledek nuda o ničem. Scénárista na hrad! Tak prázdnou bublinu jsem dlouho neviděl. Jako jedenáctiminutový film to mohlo být zajímavé. Jako celovečerák katastrofa. ()

reygadas

Shane Acker vytvoril v roku 2005 svoju víziu budúcnosti, vo svojom krátkometrážnom animovanom a bábkovom počine 9. Po veľkom úspechu, ktoré toto animované krátkometrážne sci-fi zožalo a získalo ocenenia kritiky, sa Acker rozhodol na základe toho spracovať jeho predĺženú celovečernú verziu. Je to surrealistická animovaná postapokalyptická vízia budúcnosti, kde sa hŕstka prežilých handrových bábik rozhodne postaviť proti strojom a zachrániť ešte to málo, čo z pôvodného sveta zostalo. Túto predĺženú verziu produkovali aj také osobnosti, ako Tim Burton a Timur Bekmambetov. Odporúčam! ()

DJ Kritik

Nedokážem stanoviť cieľovú skupinu, pre ktorú bol tento animák vytvorený. Zrejme to nevie nik a tak sa ani nečudujem čo som vlastne videl. Príbeh je založený na tom, čo treba urobiť v prípade, že sa vykoná predtým niečo, čo sa stalo náhodou. Zložité, a nelogické presne tak mi ten film pripadal. Odhliadnuc od vykradnutých nápadov z Matrixu, Vojny svetov, Terminátora a mnohých ďalších mi to nedalo i tak nič. Využitie vidím, len ako postavičky do večerníčkov, lebo tie nemali chyba, ale to je trochu málo na film. Vtiahnutie do deja: ** Humor: * Akcia: * Animák: *** ()

Kutkey

Z tohoto příběhu se dala udělat krásná podívaná, skvělí hadráčci, skvělý soundtrack, skvělá monstra a to vše zařazeno do postapokaliptické doby. Skvělý námět, pomocí malé věci vdechnout život hadrové panence a stejně snadno ho i vzít, velmi originální. Bohužel scénář byl k ničemu a tak jen 4*. ()

Aildrin

Roztomilá steampunková záležitost. Něco jako Terminátor říznutý Matrixem, upravený pro mladší publikum. Celý film se mi moc líbil. Jen mi přišlo úsměvné, že tvůrci ponechali mrtvoly lidi nerozložené, jakoby dotyční zemřeli před týdnem a né před mnoha lety. Mám za to, že tomu tak bylo z důvodů minimální věkové přístupnosti. Vzhledem k mnoha děsivým až scifi horrorovým vizuálům, mi to přišlo krapet zbytečné. Jinak film vřele doporučuju. Krásná postapo atmosféra i "herecké" výkony. Zvlášť zpomalené bojové záběry Devítky byly místy dost efektivní a vůbec mi Sedmička s Devítkou tak nějak připomínali Nea a Trinity. ()

McMastamind

HODNĚ dlouho jsem se rozhodoval mezi 3* a 4*. Na jedné straně temná "burtonovská" atmosféra, super animace a originální nápad. Na straně druhé pocit, že nápad byl nedotažený, příběh měl značné trhliny a ty hadrové postavičky, i když se tváříly rozdílně, tak byly jedna jako druhá. Prostě to nemá "to vono" tu správnou působivoost, kterou se to snaží mít. Věčná škoda nevyužitých potenciálů. ()

Dinsberg

Lekce lidskosti při představě světa bez lidí. Proč jsou lidé tady se zdá být bezpředmětnou otázkou a o to míň by někoho mělo zajímat proč zmizeli. Paradoxně víc lidskosti přežívá v deviti hadrových panáčcích, které pronásleduje to, co zřejmě pronásledovalo i lidi a co zřejmě způsobilo i jejich zmizení. Třebaže jde o animovaný film, rozhodně není pro děti, protože by jej nepochopili. Hadroví panáčci jsou sice roztomilí, ale zde představují ohnisko posledního vzdoru proti chladné mašinérii. Devítka je zde ve stejném postavení jako Martin Luther King. Film si neklade za cíl dávat odpovědi, jen nadhazuje premisy. Na jejich základě ať si divák sám udělá obrázek lidské budoucnosti. Růžové či apokalyptické. Vše záleží jen na nás. Jak by řekl hlavní hrdina filmu: "Svět patří nám a bude takový, jaký ho vytvoříme." ()

Toustovač

Čert vem díry a oslí můstky v příběhu, vizuál a atmosféra to hodně táhnou. Dost možná ne až do "plnýho", ale mně to vážně sedlo. ()

yaqwsx

Film měl velký potenciál, ale výsledek je takový rozporuplný. Postavičky jsou na první pohled roztomilé, ideální kandidáti na animák - jenže já jim nějak neuvěřil. Děj se odehrává v postapokalitptickém prostředí, kterému však něco chybělo - nevěřil jsem mu, nevtáhlo mě do sebe. To samé mohu říci o ději. Ano, "papírově" slibný film, ale něco mu chybělo. Nějaká špetka "duše", něco díky čemu by si mě tento film podmanil. Ale díky rozumné stopáži to jako celek nevyznělo špatně - avšak trochu "sterilně". ()

Vykuk

Krásně vykreslené post apokalyptické prostředí, obyčejní, leč zajímaví panáčci:) Zklamal mě jen ten konec, takový nedotažený, ale jinak příjemná podívaná po kvantech rádoby zábavných animáků. ()

darthvader77

Pro mě perfektní tak trochu jiný animovaný film, kterému vyčítám jen to, že netrval déle. Vynikající postapokalyptická budoucnost s hadrovými panáky no a ten závěr s duchy ten mě dostal. ()

MartinTerran

Jedná se o vskutku pěkný animák. Po pár minutách jsem si říkal a těšil se, že to zas bude postupné odhalovaní co se stalo a celkově o co jde. To se sice stalo, ale potom se cosi pokazilo. POZOR SPOILER Příběhově je to dobrý, jen mi nějak uniká celková myšlenka. Že jejich duše jde do mraků a pak prší všude kolem. WFT?! To má být jako co? Asi nejsem tak intelektuálně na výši. Ale co už bylo to pěkné, svižné, akční, tak proč tomu nedat slabší 4. Hodnocení: 71/100. ()

Pitryx

Tyto animované věcičky moc nerad hodnotím, ale zkusím to. Dějově je to velmi slušné, o efektech při animovaném snímku nemá smysl hovořit. V každém případě se hodně obrázků povedlo, to se musí uznat. Hlucho také skoro nebylo. Být to normální hraný film, jistě bych hodnotil výše. Takto jen konstatuji, ano, dalo se na to podívat, nemáte li nic prospěšnějšího na práci, ale přece jen zůstanu věrný hraným věcem, Pocta tvůrcům za detaily se odráží v hodnocení. ()

PajinkaKox

Moc krásná a netradiční animace. Dokonale roztomilá a pro mě hodně osvěžující. Animáky mám moc ráda, ale nutno říct, že jsou všechny tak trochu vizuálně totožné, ale 9 je kouzelně jiná. A i když příběhově je to průměrný snímek, kterému se dá hodně vytknout, díky výtvarnému zpracování si zaslouží alespoň 70%. ()

maoc

Vizuálně pěkné a postapo svět má své kouzlo, ale příběh je naprosto nelogický a celý svět je vlastně spíš jako magie a pohádka než to, čím se dělá, že je - vědou. Ani ta mystika nefunguje - proč k vyvolání očistného deště bylo potřeba 5 duší a ne všech 9? Jak věděli, že mají udělat právě toto? Velmi pěkně to popsal Tetsuo. Zklamání, a to proti křesťanské agitce nic nemám. Ale počkat - byla to vůbec křesťanská agitka? Mně to přišlo spíše jako neopaganismus. Už jen ty poklony klasicismu (muzeum, encyklopedie, vědění), tedy době, která se pokusila jako první zabít Boha ve jménu vědy, ale tady je věda překryta magií. No zmatek nad zmatek. Asi jako můj koment. Prostě vypnout mozek a kochat se, ale hlavně - nemyslet. Na myšlení jsme tady my. ()