Chtěli zažít romantické dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Ale romantika se v průběhu cesty vytratila. A místo ní přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho.  Režisér Brad Anderson se představil publiku především pozoruhodným mysteriózním thrillerem Mechanik s Christianem Balem. A v roce 2008 pak opustil televizní studia, pro něž momentálně pracuje především, a zamířil do království celovečerních atmosférických psychologických thrillerů, které se rozhodně nehodí pro nikoho, kdo trpí fobií z vlaků. Děj jeho napínavého snímku Transsibiřský expres se totiž odehrává právě na kolejích. A ne na ledasjakých.
Jak název napovídá, arénou příběhu se stane Transsibiřská magistrála, po níž se přepravuje milenecký pár, který se tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodl zpestřit si cestu z Číny domů. Cílem Jessie a Roye je Moskva a letiště Šeremetěvo, odkud už zanedlouho odstartuje letadlo do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začíná být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž krom dalšího, značně podivného páru nastupuje také ruský detektiv Grinko, který zde pátrá po drogách. A právě dvojice Američanů, které hrají Emily Mortimerová a Woody Harrelson, se stane terčem jeho zájmu a posléze i teroru. Teroru, kterému lze jen těžko uniknout, protože všude kolem vlaku je pouze pustina, kde číhá smrt. V roli šíleného despotického ruského vyšetřovatele přichází famózní držitel Oscara Ben Kingsley. (oficiálny text distribútora)

raru

Nevravím,že to je zlý film,alebo čistý priemer,celkom milo ma prekvapil.Ale k štvrtej hviezdičke mu jednoducho niečo chýba.Asi to bude tým,že niekedy pôsobí drsne psychologicky,no a niekedy(útek s podzemného krytu),na smiech.Ale celkovo je to pozerateľné,už len kvôli Benovi Kingsleymu a Emily Mortimer. ()

Pythonator

Brutálně mrazivý a neskutečně atmosférický thriller, který vás donutí mít strach z Ruska. Chtěl jsem tam tím vláčkem na výlet, ale už se mi nechce. Možná je to místy trochu nudné, ale celou dobu to poctivě buduje atmosféru jako správný thriller a vyvrcholí to bojem o život a tak hnusnou mučící scénou, až si musíte říkat: to Rusko je fuj. Hlavní hrdinka je bohužel strašná kráva a o to víc je celý film depresivnější. SPOILER jak prase: Sledovat bývalou feťačku, jak balí úchylného Španěla, pak s ním jde na výlet a diví se, když to skončí vášnivým líbáním, pak si to rozmyslí a až mu ho postaví, řekne NE a pro jistotu aby ji nedejbože neznásilnil, tak ho preventivně praští klackem, a pak ještě a ještě.... no to je na psychiatra. ()

S-a-i-n-T

Woody Harrelson v úlohe cestovaleľa a fanatika do vlakov ;o) veľmi slušná snímka, nato že sa z väčšej časti odohráva vo vlaku - má napätie, a atmosféru, určite sa pri jeho sledovaní budete baviť a občas vás zamrazí s tej Ruskej zimy, dávam 4* ()

cmman

Nebylo to špatné, ale naivita hlavní hrdinky je zarážející, lží nic nezíská, jen ztratí a přesto zatlouká, zatlouká a zatlouká. Ale výprava filmu má u mě velkou jedničku :-) ()

BigLoser

Jednoznačné plus je ta mrazivě tísnivá atmosféra expresu, naopak jednoznačné mínus je, že je to tááááááááákhle roztahané a v podstatě v první půly se tam nic neděje. Ovšem Kingsley je dábel a chci ho vidět jako záporáka znovu. Jinak po Zombielandu v kterém byl Woody za absolutního machoborce, mi ten jeho uťáplý styl prišel až směsný, to ale není chyba jeho, ani režizéra, ani scénaristy, ani nikoho jiného, kdo na filmu pracoval. Mechanik byl lepší. Kolejní 3*. ()

Epikuro

Dovolím si film rozdělit na dvě poloviny. První polovina nemá s thillerem zhola nic společného, ale rozhodně není zcela bez hodnoty a má i svoji hloubku. Bohužel druhá část již může o sobě jako o thilleru uvažovat, ale zase je zcela taková ...., no ...., americká. Laciná, hloupá, nedomyšlená, klišovitá a ve výsledku trapná. Herci se snažili, ale kde nic není... Obsah nelogický. Skoro mi to přišlo, jako když se Američan, který v životě nevytáhl paty z Alabamy dívá na svou optikou na Rusko a stav jeho transformace. Kdyby film nebyl natočen v roce 2008, ale v 90. letech. tak bych se té hlouposti nedivil, dnes už je to však opravdu spíše trapné. ()

andy60

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem se přiklonil k vyššímu hodnocení, a to z těchto důvodů: Kate Mara je zde neskutečně sexy, miluji vše, co má cokoliv společné s cestováním a road movie a celkově jsem se příjemně bavil, jak napínavým dějem, tak i pohledy na drsnou sibiřskou krajinu. ()

Jirkacek

Snímek Transsibiřský expres z roku 2008 mne zaujal ze dvou důvodů. Za prvé se v něm objevil můj oblíbený herec Ben Kingsley, který si zde zahrál šíleného despotického ruského vyšetřovatele Grinka a za druhé mám od malička rád vlaky, vláčky a koleje. Název filmu sliboval opravdu velké množství zážitků na kolejích, umocněných drsným prostředím ruské Sibiře a tak jsem se na film o délce 106 minut docela těšil. Paradoxně ovšem trvalo půl roku od doby, co se film objevil v našem obýváku, než jsme se na dílo režiséra Brada Andersona doma podívali. Nicméně přece jen se děj jeho napínavého snímku jednoho včera na naší TV rozběhl a s ním tajemný příběh, odehrávající se pouze na slavné Transsibiřské magistrále. Do vlaku v Pekingu nastoupil milenecký pár Jessie a Roye, které si zahráli nepříliš sympatická Emily Mortimer a pro mne mnohem známější Woody Harrelson. Oba si tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodli zpestřit si cestu z Číny domů, neboť i Roy byl fanouškem železnice. Vlakem chtěli dojet do Moskvy, kde by na letišti Šeremetěvo poté odletěli domů do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začalo být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž nastoupil značně podivný pár - Američanka Abby, kterou si zahrála Kate Mara a její milenec ze Španělska Carlos, který se nápadně rychle s dvojicí američanů seznámil v jednom kupé. Zejména Carlos, kterého si střihl Eduardo Noriega se choval velmi podivně a jemně řečeno se dvořil Jessie, které značně nadbíhal a snažil se upoutat její pozornost. V tomto seznamovacím duchu uběhla celá hodina filmu, než se začalo něco dít. V jedné sibiřské stanici Carlos vystoupil z vlaku společně S Royem a šli obdivovat parní lokomotivy. Zatím se Jessie procházela po nádraží spolu s Abby, se kterou si docela rozuměla. Když se pak vlak rozjel dál, Jessie s hrůzou zjistila, že její milenec Roy v soupravě chybí. V další stanici tedy vstoupila a ubytovala se i s Carlosem a Abby v hotelu na nádraží, kde poprosila recepčního, aby obvolal všechny hotely v předchozím městě. Přiznám se,že jsem si myslel, že Carlos svého soka v lásce zabil, ale později se ukázalo, že je vše jinak. Celý příběh se zamotal tím, že Carlos přepravoval drogy v legendárních ruský panenkách Matrjoška a když do vlaku přistoupil zmíněný Grinko, celý děj nabral dramatických rozměrů, ústící v drsný psychologický závěr. Věru nechtěl bych být v kůži Jessie, která nejprve přišla o milence a poté měla spoustu starostí s Carlosem a drogami. Příběh nakonec dopadl úplně jinak než jsem si myslel, což se tak často nestává. Alespoň tímto překvapením si film u mne vysloužil lepší ocenění, protože prvních 60 minut byla velká nuda už jsem přemýšlel, že TV vypnu. Tím, že jsem vydržel jsem se odměnil docela napínavou druhou částí filmu, v němž se překvapivě objevila známá dvojice mých oblíbených herců v mužských rolích, což také zvedlo hvězdičkování snímku. A samozřejmě jsem byl spokojen s vlakem, projíždějícím zasněženou krajinou drsné Sibiře. Suma sumárum, Transsibiřský expres ode mne získal tři sibiřské hvězdičky ***. () (menej) (viac)