S Marinceou není něco v pořádku

• Rumunsko Cu Marincea e ceva
všetky plagáty
? %
Krátkometrážny / Komédia
Rumunsko, 1954, 24 min

Krátký rumunský satirický film.  Úředník Marincea z Busuiocova oddělení má svátek. Busuioc ho chce potěšit dárkem. Zrovna ten den se však dějí v úřadě záhadné věci; Marincea nesedí za svým stolem, Busuioce k vůli Marinceovi volá hlavní inspektor, o Marinceovi se mluví na poradě, Busuioc se doví, že Marincea je u ředitele, kde se řeší jeho záležitost. Busuioc si z toho domyslí, že Marincea bude asi suspendován, a vyvodí náležité důsledky: žádný dárek Marinceovi nedá, škrtne mu prémie, a své manželce zakáže přátelit se s Marinceovou ženou. Druhého dne přijde hrozné rozčarování: Busuioc se dozví, že Marincea byl jmenován hlavním inspektorem. Běží domů, aby dal včas své manželce nové instrukce. Ale ta ho vítá zprávou, že právě řekla Morinceové, co si o ní myslí a že ani ona ani její manžel nemají u nich co pohledávat. (Filmový přehled)

ripo

Kratší metráže jsou jako stvořené pro satiru. To je obecně známo a ostatně to potvrzuje i řada krátkých kreslených a loutkových filmů. V uměleckém filmu je této možnosti pramálo využíváno a u nás prakticky vůbec ne. Nový důkaz, jak se právě v krátké metráži může satira vydatně uplatnit, podali Rumuni svým filmem „S Marinceou není něco v pořádku". Své satirické ostří namířili na lidi, které u nás charakterisujeme lidovým „kam vítr, tam plášť". Není to satira nijak krotká. Ba naopak — její myšlenka je ostrá. A můžeme připočíst ke kladům filmu, že její hrot se v ději neztratil jako špendlík v kupě sena. Scénář má vtipné a přitom nenásilné situace, drží se zcela na hranici hodnověrnosti, nezabíhá ke groteskní nadsázce. Řeší situace jadrně a bystře. Tím, že hlavní postava Marincea, kolem které se všechno točí a z níž vzejdou všechny trampoty referenta Busuloce, zůstane divákovi ve své fysické podobě neznámá, připomíná film tak trochu morální detektivku á la Čechov. Je to prostě dobře postavená charakterní studie senilního patolízala. A opět k dobru je nutno říci, že scénář morální a charakterovou mrzkost Busuiocovu neodhaluje slovy — těmi totiž vůbec ne — nebo postranními klepy jeho spolupracovníků. Busuioc se odhaluje sám. A sám svým počínáním se také v divákových očích zesměšňuje. Filmový přehled 41/1955 ()