Jaskyňa žltého psa

• Česko Jeskyně žlutého psa (viac)
Nemecko / Mongolsko, 2005, 93 min

Polodokumentárny film od tvorcov úspešnej snímky "Príbeh o uplakanej ťave" sa opäť vracia do prostredia mongolských kočovníkov a k zobrazeniu ich spôsobu života. Keď malá Nansal nájde v jaskyni psie mláďa, ani protesty rodičov ju neprinútia vzdať sa nového kamaráta, ktorému dá meno Zochor - Fľak. Jej otec sa však obáva, že túlavý pes mohol žiť s vlkmi, ktorí by podľa jeho stopy mohli nájsť stádo a zabiť ovce. Keď sa rodina chystá na zimu presťahovať, Nansalin otec nechá Fľaka priviazaného ku kolu a neobmäkčí ho ani dcérin plač. Počas cesty však rodina zistí, že v zhone zabudla v tábore najmladšie dieťa. Keď sa poň otec vráti, nájde pri ňom verného Fľaka, ktorý bábätko ochránil pred kŕdľom hladných supov. To ho presvedčí, že Fľak si zaslúži stať sa členom rodiny. Čaro jednoduchého príbehu tkvie v zachytení každodenného života mongolských pastierov, riadeného prírodnými zákonmi a cyklami. Zobrazuje však aj postupné prenikanie moderného vplyvu mesta a jeho lákadiel, neodvratne meniacich tradičný životný štýl. S pomocou autentického prejavu nehercov režisérka mongolského pôvodu vyrozprávala príbeh o priateľstve človeka a zvieraťa jednoduchou filmovou rečou, ktorá rešpektuje nesmiernosť mongolskej krajiny, no nesnaží sa ju premeniť na pohľadnicové obrázky. Film získal viacero festivalových ocenení (German Film Awards, MFF Mníchov, MFF San Sebastian a i.) a má šancu stať sa rovnakým miláčikom publika ako jeho predchodca "Príbeh o uplakanej ťave". (oficiálny text distribútora)

petite fille

v tomto filme je zachytené niečo veľmi úprimné, čo ani neviem preložiť do slov, ale práve kvôli tomu zanecháva trvalý zážitok. pre mňa osobne je to krásny príklad z tej kategórie snímok, ktoré nebavia klasicky napínavým dejom, niekedy dokonca náročne spomaľujú, no v závere, keď sa na nich pozeráme ako celok, sú divákovi odmenou. (podotýkam však, že som to videla aj s odborným úvodom od religionistu a filmom o filme, takže myslím, že je vhodné aspoň trošku si k tomu naštudovať niečo z reálii.) ()

SB

Určitě moc hezký film pro diváka, který chce poznat jiný svět. Jeho největší hodnota je v autenticitě prostředí (alespoň Evropan to tak vnímá), kterou rozvláčnost vyprávění ještě zdůrazňuje (kam by asi pastevci spěchali, že?). ()

filip333

První mongolský film, který jsem viděl a hned taková trefa. Občas jsem měl pocit, že sleduji spíše domácí video - předpokládám, že se jednalo o skutečnou rodinu neherců. Z filmu dýchá příjemná pohoda a harmonie. 70% ()

Roobs

Nejde o strhující záležitost, přesto doporučuji všem shlédnout. Při sledování filmu se mně mimo jiné vynořila tato otázka; Jaký život je lépe žít, s mongolskými pastevci nebo v našem uspěchaném a přetechnizovaném světě.. ()

Laslo

Mongolský film ma na začiatku zaujal ale potom neviem každou minútou ma to veľmi nudilo skoro som pri tomto filme zaspal.Fakt neviem prečo tento film má 79% keď dej aj dialogy boli tak trochu mimo filmu za čo pripočítam percentá je ten pes a za to dievčatko ktoré tam aspoň robilo tú náladu.Moje hodnotenie k tomuto filmu je 55% ()