Maria-sama ga miteru

• Japonsko マリア様がみてる (viac)
Japonsko, (2004–2009), 20 h 25 min (Minutáž: 25–50 min)

Predloha:

Oyuki Konno (kniha)

Kana Ueda, Miki Itó, Mamiko Noto, Šizuka Itó, Megumi Tojoguči, Haruna Ikezawa, Akeno Watanabe, Ajahi Takagaki, Hitomi Nabatame, Ikuja Sawaki, Juki Masuda (viac)

Soukromá dívčí škola Lillan je určena pro křesťanské dívky, které musejí být elegantní, zvořilé a zdrženlivé. Do prvního ročníku nastoupí nesmělá Fukuzawa Jumi, která obdivuje starší studentku, Osagawaru Sačiko, jež je členkou studentské rady Jamajurikai. Jumi je spokojená s tím, že Sačiko jen sleduje, víc nepožaduje. Ale jednoho dne ji Sačiko zastaví a pokárá za špatně upravenou vázanku, kterou sama spořádaně upraví... (Zíza)

Subjektiv

U tohoto seriálu IMHO hodně záleží na tom, jak budete snášet neustálé vnitřní trápení hlavní hrdinky, zda-li na ní ta důstojná a neuvěřitelně krásná starší spolužačka nebude naštvaná. No a ona je samozřejmě chápavá, takže obvykle naštvaná není. Já jsem to ke svému překvapení snášel docela dobře. O čem to tedy vlastně je.... V Japonsku je jistá dívčí křesťanská školička, kterou navštěvují přenádherné mladé dámičky. Tu školu spravuje studentský výbor, kterému předsedají tři růže, Rosa Faetida, Rosa Gigantea a Rosa Chinensis. Ty si volí své pomocnice, jimž z nějakého romantického důvodu říkají sestry. Rose Faetida en bouton atd. Rosa Chinensis en bouton je ta starší a důstojná hlavní hrdinka. A i en bouton si volí své mladší sestry (nebojte, to už je konec). Ale to není tak podstatné, celý seriál je o přátelství (i jiných vztazích) mezi dívkami, je docela psychologicky propracovaný, ovšem je to taková ta shoujo psychologie. Ono je to vůbec shoujo jako řemen, chvílemi i s náznaky shoujo-ai. Pánové neradujte se, hrdinky jsou sice pohledné, ale žádné pantsushoty se nekonají, uniformičky mají dlouhé... BTW - Seriál je docela zdařile a hlavně trefně parodován v jednom díle Lucky Star, hovoří se tam o něm jako o MariMite. ()

ikilledjenny

Nuda, která tak zvláštně zahřála u srdce. Příběh z dívčí křesťanské školy, kde mají zvláštní systém, nebo řekněme tradici Růží. Růže jsou dívky ze studentské rady, které si vybírají své petite soers. Tvoří tak pár, který se má vzájemně podporovat. Sachiko předává růženec Yumi a začíná nám příběh. Díly mi přišly dlouhé, a to mají klasických 25 minut. Navíc mě hrozně iritovala animace, která se mi vůbec nelíbila. Plusem je příjemná podkreslující hudba a Ave Maria v posledním díle byla působivá. Vztahy postav byly zvláštně vykresleny, nevím zda to bylo tak silné přátelství nebo láska, každopádně tam menší náznaky shoujo-ai jsou. No třeba bude Maria sama ga miteru: Haru lepší... ()

Zíza

Tohle anime opravdu není pro každého, třeba pro mě není vůbec. I když má jen třináct dílů, tak jsem na něj koukala přes 2 týdny, protože víc jak jeden díl za den jsem nesnesla. První anime, kde jsem opravdu a bez výhrady nesnášela všechny postavy. Modlila jsem se za nějaké zlepšení: "Prosím, hoďte na tu jejich školu nějakou menší atomovku", "Ať na tu sochu Panenky Marie spadne nějaký hezký mecha a všechno roztřílí", "Nějaký dobrák by mohl napsat všechny jejich jména do Zápisníku smrti" a tak podobně. Abych byla trochu jasnější - OPRAVDU JSEM SE NUDILA. Ale zhlédla jsem to, neboť jsem se snažila pochopit, jak něco takového může mít 4 řady. Bohužel ani teď to nechápu. Jejich problémy, úzkosti, trápení mě nezajímaly, kdyby najednou všechny z ničeho nic umřely, tak otevřu šampanské - což už je jasné z předchozího. Navíc je to k mé averzi k církvi až moc ohozeno katolictvím, takže další "kladný" bodík. Opening i ending jsou jako zbytek: seriálu naprosto nezajímavé. Ostatně i jejich charaktery jsou takové. Ale jak už jsem pravila na začátku - tohle anime není pro každého a mně opravdu nesedlo. Ale pokud máte rádi žánr "slice of live", dívky (v dlouhých sukýnkách a nikdy neukazujících ani cíp spodního prádla), kam se podíváš, a náznak šódžo-ai, tak by se tohle mohlo líbit. ()

D.Snake

Nebylo to zlé. Čekal jsem něco lepšího, ale i tak se to dalo... Celé to je prostě o přátelství/lásce. Kdo si chce na chvíli odpočinout od bláznivějších anime jako já, Maria-sama ga miteru je dobrá volba. Mno... Trochu nudnější, pravda... Rozhodně to je ale spíš takový odrazový můstek ke druhé sérii. 5.5/10 ()

Allcinna

Neuvěřitelná lehkost bytí v ostrém kontrastu s naším reálným životem. Skoro jako pohádka, kde dobro vítězí nad zlem. Takový je život studentek dívčí katolické školy Lillian, jimž nad hlavami opadávají květy sakur. Poeticky laděné příběhy několika hlavních postav v sobě mají zvláštní kouzlo, které dokáže uklidnit duši diváka. Tomu nezbývá, než se nechat unášet a kochat a představovat si jaké by to bylo, kdyby… Po shlédnutí mám v duši skutečný pokoj a mír a sedím opojena vší krásou, vřelostí a takovým tím lidským teplem, kterým je toto anime naplněno. ()