Four Corners

všetky plagáty
Dokumentárny / Experimentálny
USA, 1997, 80 min

honajz2

Další Benningův dokument ve stejném stylu jako Utopia a Deseret, takže mluvené slovo do statických záběrů. Tentokrát to ale Benning posunul o level výš. Čtyři různí lidé (jedním z nich je Benning, který má překvapivě nejpoutavější hlas) mluví o americké historii a vše se vztahuje k Chaco Canyon (doporučuji najít, vypadá to fakt hezky). Film se tak vlastně dělí do čtyř kapitol, které začínají textovým představením nějakého malíře, následně tu máme dlouhý záběr na nějaké z jeho děl a během toho jeden ze čtyř lidí povídá. Občas je to celkem zajímavé, ale musím se přiznat, nepochytil jsem všechno, mluví se tam anglicky a titulky jsou německy, ale takových, zhruba 50% jsem rozuměl. Když v kapitole hlas domluví, máme tu statické záběry krajin a měst bez mluveného slova (jak jsme u Benninga zvyklý). První dvě kapitoly mě teda braly víc než ty druhé dvě, tam už jsem se chvílemi nudil, ale jinak to je fajn dokument. Škoda jen, že jsem toho z té angličtiny nepobral víc, no, ale až ji budu umět líp a podívám se na tohle znovu, určitě pochytím víc. Film je zajímavý taky tím, že začíná i končí Benningovými "videoklipy" (hudba hraje do statického záběru), ale teda úvodní scéna, kde hraje hudba a do toho je záběr plápolajícího ohně, je naprosto dokonalý a považuji ho za jeden z nejlepších záběrů, co jsem kdy od Benninga viděl. Dokonce mi, i když dost málo, ale aspoň trochu, připomněl začátek Koyaanisqatsi. Fakt, tenhle člověk je génius. Je neuvěřitelný, jak si s tak málem dokáže vystačit. Silné 4* ()

rivah

Záběr plápolající oheň a pak na namalovaný obraz s komentářem, k tomu se mluví a mezitím záběry na krajinu, město, ruiny. (S připomínkou podobnosti s Koyaanisqatsi to honajz2 trochu přehnal). ()