Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

Recenzie používateľa jirikzaboj k tomuto seriálu (10)

Studený start (2021) (S09E01)

Jen z nostalgických důvodů úvodní epizodě nadržuju, protože mi stačí vidět zase Dextera na scéně. Na prostředí si budu muset nějakou tu dobu zvykat a budu doufat, že se tvůrci nějakým způsobem pokusí co nejvíce navázat na předchozí série, aby to nepůsobilo jen jako nový příběh. Z ()

Průtrž průserů (2021) (S09E02)

Prozatím mě to nevrátilo vůbec zpět do Dexterova světa a jeho osobní atmosféry, ale stále v to věřím. Mrzí mě trochu předvídatelnost děje a dost neoriginální posun děje za 8 let. Tak nějak mi to přijde, jako by to byla napsána fan fikce, protože všechny takové teorie za poslední roky se tady potvrzují. Líbí se mi, že to působí tak moc silně seriálově a odkazuje tak na seriály z dřívější doby. ( například Twin Peaks) Využil bych postavu Debry jako nového stínu Dexe trochu jinak a začal bych s tím, že jejich poslední interakce nebyla tak vyhrocená a jsem překvapený, že si ji Dexter pamatuje právě takhle. Uvidíme, co ukáže Harrison. Bohužel už teď se ale bojím, že je hrozně moc předvídatelný a mé první predikce se vyplní do puntíku. ()

Kouřové signály (2021) (S09E03)

Třetí epizoda mě konečně dokázala vtáhnout do děje a zvykl jsem si, že se Dexter přestěhoval do zimních krajin a věřím mu to. Jeho klasická mysl k nám promlouvá konečně upřímně a se satirou, jako za starých dobrých časů. Dexter a Harrison mě začíná jako otec a syn moc bavit a samotný Harrison konečně ukazuje nápaditost své postavy a vyvrací tak obavy o tom, že tam bude tak nějak navíc. Vedlejší postavy začínají být taky moc zajímavé a těším se, co nám dalšího přinesou. Debra se trochu klidní a s černým humorem a na narážku Fargo velice pobavilo. Nejlepší na celém díle je to, jak se Dexter opět musí poprat se svými následky temného pasažéra a zároveň hrát roli otce, přítele a kamaráda z maloměsta. Naprosto geniální, keep it that way. ()

H jako hrdina (2021) (S09E04)

Krok zpátky. Budu se opakovat, ale hrozně předvídatelný děj okolo postavy Harrisona, až to působí opravdu béčkově. Klišé okolo zdědění temného pasažéra si opravdu tvůrci mohli nechat pro sebe, protože tohle každý tak nějak očekával a fakt se nehodí to řešit skoro celou epizodu. Bylo pěkné vidět staré tváře formou podcastu jako připomínku. Byl bych rád, kdyby se více mluvilo o samotné Ritě, která by měla mít zásadní vliv na Harrisona. Debra je konečně úžasná a ten prolog s ni mi připomněl její zapálenost jako detektiva do jakéhokoliv vyšetřování. Dexter prověřující důkazy a vytvářející situace na základě krevních stříkanců, na to bych se mohl dívat pořád. Kurt je velice zajímavá postava a z vedlejších z této série prozatím opravdu nejlepší a s velkým potenciálem. Bohužel základní děj se pořád točí okolo Harrisona a kýčovitého osudu a to je při nejmenším fakt průměr. ()

Na útěku (2021) (S09E05)

V jedné epizodě jsou narvané skoro všechny aspekty seriálu, které ho dělaly tak výjimečným. Dexter a jeho myšlenkové pochody, řešení rodinných problému po svém a příprava na další zásah. Poté nečekané situace, ze kterých sám musí vyváznout. Radost mi cameo A. Batisty udělala a těch pár sekund s ním mě navodilo se začít po skončení úplně od začátku. Je tam na mě spousta průhledných náhod, ale dostávám to s plným fan servisem a proto odpouštím veškeré nesrovnalosti   PS: Kurt je skvělý a jsem moc zvědavý , co nám jeho příběh ještě nabídne. ()

Příliš mnoho tuňákových sendvičů (2021) (S09E06)

S epizodou jsem celkově naprosto spokojený a možná bych ji hodnotil jako zatím jednu z nejlepších. Dostali jsme konfrontaci Dextera, jeho klasickou podezřívavost, nějaké ty flashbacky v podobě podcastu do minulosti, posun v příběhu a mnohem víc ze strany velice zajímavého záporáka. Ovšem začínám narážet na jisté problémy, které se s celou novou sérií táhnou a to sice dost okaté nesrovnalosti. Až moc náhod v podobě setkání Angely a Batisty, ve kterém prakticky během dvou minut rozhovoru Angel zmíní příběh Dextera a dodá ho Angele přímo na podnose. Náhody se stávají, ale Dexterovi se tohle děje na denním pořádku poslední dobou a přirozenost děje se vytrácí. Ovšem větší problém mám se samotnou Molly Park a jejím slavným podcastem Merry Fucking Kill, který se prezentuje jako velmi vymakaný a Molly jako vynalézavá investigativní podcasterka, která několikrát zmiňuje, jak širokou rešerši si ohledně všech případů sériových vrahů připravuje a speciálně ohledně Trinityho, u kterého jako poslední figuruje zdrcený manžel Dexter Morgan zesnulé Rity, či úzká spojitost s Brianem, protože jeho sestra byla za vraha s chlaďákem zasnoubena. Nehledě na obecný fakt, že Dexter měl na kontě tisíce případů a byl v týmu vyšetřovatelů řezníka ze zálivu a u podobných velkých případů. Zkrátka bych si nedokázal představit, že přehlédnete jako profesionál jednoho z nejlepších a nejdůležitějších forenzních analytiků práce, na které staví celý váš projekt a při osobním setkání se ani nepozastavíte a  nepoznáte ho. Mrzí mě, že zde nefunguje moc smysl pro detail, který byl dřív sofistikovanější a na místo toho se tu řeší teenage problémy se synem a je to po tolika epizodách už unavující. Světlo na konci tunelu je perfektní Kurt, coby opravdu jeden z nejlepších sériových vrahů, které v Dexterovi můžeme vidět. Ten charakter je skvělý a baví mě jeho změny nálad z naprosto hodného vysmátého dědy do naprosto vyšinutého psychopata jen s jednou motivací. Celkově hodnotím fakt dobře, jen mi některé věci zkrátka nesedí a trochu to ubírá na zážitku. ()

S kůží na trh (2021) (S09E07)

Máme zpátky forenzního analytika přes krevní stříkance, zajímavé flashbacky na nejlepšího záporáka ze všech sérií a zároveň boj s nespravedlností a cíl vzít vše do vlastních rukou a ukojit své potřeby. Díl od dílu cítím Dextera čím dál tím víc a ta postava tam prostě je a pomalu senzačně otevírat ve velkém. Kurt je výborný a píseň Runaway mi už v tuto chvíli utkví navždy k této sérii. Nefandím moc Harrisonově lince, ale chápu jeho otrávenost, je to přece jen teenager a svou roli v seriálu splňuje. ()

Nefér hra (2021) (S09E08)

Epizoda se solidním napětím a Kurtovo charisma, které podstatně tahá většinu seriálu právě jeho představitel C. Brown a to nevím, jestli je dostačující. Epizody jsou poměrně kvalitní a dost oceňuji návrat k surovější režii a například Dexterův escape byl fakt boží, ale ty díry scénáře jsou fakt velké a samotný Dexter se nechová tak, jak by se zachoval dřív. Můžeme si to omluvit vývojem charakteru , apod. Ale bohužel až moc náhod a to konkrétně Angela a její vyšetřování Dextera Morgana. Tímhle absolutně showrunneři seriálu podporují veřejné známý názor, že detektivové v Miami Police department byli celou tu dobu všichni idioti, kteří si ani na byť sekundu nepomysleli a nespojili si, jak moc blízko se ta kancelářská krysa pohybovala u všech těch případů, viz. Brian Moser bratr, podezřívavý Doakes, nejlepší kámoš Miguel, zabiják ženy Trinity a další, se kterými měl Dex úzkou spojitost. Tady Angela zjisti spojitost skrz propálenou uspávací dávku a 2 píchance. Fakt je to velká díra ve scénáři, nehledě na již vzpomenutou podcasterku Molly a její nevědomost pozůstalého poslední oběti Trinityho. Jako velkého fanouška mě to moc mrzí, ale jsem i tak rád za občasný fan servis a série je kvalitní. Jen ty díry jsou fakt velké. ()

Zůstane to v rodině (2022) (S09E09)

“This motherfucker needs die, too.” Epizoda, která je nejblíže prvním sériím a díky filtru na začátku poukazuje právě na slunné Miami a skrz retrospektivu se Dexter snaží Harrisonovi vysvětlit, co to vlastně ten Dark Passenger je. Příjemný extented soundtrack Tonight’s the night a myšlenkové pochody Dextera, na které jsme zvyklí. Idýlka Vánoc není úplně podle představ, i když Bay Harbour Butcherovi se nejspíš velice zamlouvá, protože jak už napovídá epizoda, bude se tu pracovat na rodinné atmosféře a konečně se vyloží většina karet na stůl. Opravdu mě překvapuje, jak si Dexter roli mentora užívá a lze v něm konečně naplno spatřit psychopata. Pro povšimnutí například zmínka o tom, že co vlastně dělá, je správné a ostatní to nechápou. Zároveň Dexter předkládá synovi to, že zachraňuje životy. To je sice pravda, ale o to mu primárně nikdy nešlo a vlastně mu to bylo tak nějak fuk, šlo čisté o ukojení nutkání. Možná si o sobě opravdu začíná myslet, že je Batman a Harrison bude takový jeho Robin a to mi přijde totálně psycho a vypovídá to o tom, že pořád sledujeme a fandíme narušeným lidem, ale to mi vůbec nevadí. Dostalo se i na rozhřešení s Kurtem a ke konci série mužů opravdu říct, že byl velkým tahounem a jedním z top 3 záporných postav, které nám seriál mohl představit a nejde ani o to, jak je ta postava napsaná, ale o herecký výkon Clancyho, za který by zasloužil minimálně Emmy. Angela jde s pravdou do finále a jsem překvapený, kterým směrem to povede. Jedna epizoda zbývá a nepřijde mi, že by se seriál měl ukončovat. Showtime zaznamenal 400% větší nárůst sledovanosti za poslední roky a je nejspíš rozhodnuto, že značka se bude tahat dál. Jen nevím, jestli je to správné rozhodnutí. ()

Otcovy hříchy (2022) (S09E10) odpad!

Achjo. Já nevím, co k tomu napsat. Finále je jedním velkým zklamáním a mám skoro dejavu, jako by se to už někdy stalo. Naprosto spoustu zbytečných scén, ve kterých se dostáváme opět a zase do konfrontace toho, kdo je Dexter zač a jaké hříchy spáchal a to je taková výstavba celého dílu, ve kterém se řeší pár dalších zbytečností navíc, jako například skoro všechny scény s Harrisonem, který se chová naprosto nelogicky a úplně jinak, než v předchozích dílech. Nejvíc mě však mrzí, že ještě před vysíláním seriálu této série přišlo spoustu fanoušků s teoriemi, které se vyplnily do puntíku a mě samotnému připadá ten scénář jako fakt na úrovni fan fikce a téměř bez žádného překvapeni. Konec je to nejvíc špatné, co jsem mohl z ukončení opravdu za dlouhou dobu vidět a to ne kvůli určitým rozhodnutím. Ale protože je ta scéna hrozně suchá, bez emocí a bez jakékoliv logiky. Prosím, už hlavně uzavřete příběh Dextera nadobro a netahejte značku dál. Piece ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021