Zlaté a stříbrné návrší

• Čína Jin yin tan (viac)
? %
Čína, 1953, 90 min

Réžia:

Zifeng Ling

Čínský umělecký film o životě dvou tibetských kmenů Tásjon a Alicang za kuomintanské vlády. Oba kmeny jsou vykořisťovány a otupovány o svůj majetek. Když však mají kuomintanským vládcům odevzdat koně pro boj proti lidové armádě, odmítnou splnit rozkaz. Kuomintanci se polekají této rebelie v době, kdy válčí s lidovou armádou, a proto se snaží oba kmeny, které žijí v naprostém přátelství, navzájem rozeštvat. Velitel Liu daruje náčelníkům obou kmenů stejné darovací listiny na bohatá pastviska na Zlatém návrší a skutečně dojde k boji. Zasáhne lidová armáda, která zatlačí kuomintance až do hor a oba náčelníky usmíří. (FILMOVÝ PŘEHLED 1 / 1955) (oficiálny text distribútora)

ripo

S každým novým čínským filmem si uvědomujeme, jak málo a špatně známe tuto velkou zemi. Proto každý nový čínský film je nejen záležitostí uměleckou, ale pomáhá nám současně poznávat kraje, lidi a život staré a nové Číny. Tak je třeba se dívat i na film „Zlaté a Stříbrné návrší", který nás uvádí do kraje nám téměř neznámého — do severozápadní Číny — a líčí život tamějších pasteveckých kmenů, jejich někdejší boje proti kuomintanské vládě i jejich vlastní spory, živené kuomintanskou vládou. Film velmi názorně ukazuje, že prostí lidé na celém světě si nepřejí válku, že touží žít v míru a pokojně pracovat a že naopak jsou to příslušníci vykořisťovatelských tříd, kteří ztrácejí půdu pod nohama, a proto rozdmýchávají nové spory aby prodloužili svoji nadvládu. Filmový přehled 1/1955 ()