Falošný pohyb

• Česko Chybný pohyb (viac)

V pořadí čtvrtý celovečerní Wendersův snímek získal při udělování německých Státních cen v roce 1975 celkem šest zlatých filmových pásů - za režii, scénář, kameru, kompars, hudbu a střih. Příběh je velmi volnou adaptací Goethova románu Viléma Meistera léta učednická a napsal ho Wendersův dvorní scenárista Peter Handke. Hlavní hrdina (Rüdiger Vogler) se vydává z rodného Glückstadtu směrem na jih. Chce se stát spisovatelem a doufá, že na cestách získá inspiraci. Potkává mnoho lidí, s nimiž vede intenzivní rozhovory... Ve filmu s námětem významu negativních zkušeností pro lidský život hrají dále mj. Hanna Schygullová, Hans-Christian Blech či Nastassja Kinská. (oficiálny text distribútora)

robbez

Filosofie, poesie, sen, cesta, hledání, Porýní, samota, souznění, odcizení, nejistota, prázdnota...Johanne!, Viléme!, Wime! Německy kultivovaná a chladná sonda do zjitřené lidské duše. Vogler působí jako správný romantický dandy klasického typu: charismatický, chytrý, nedostupný, odtažitý, znuděný. Kinski - tajemné a záhadné stvoření mezi dítětem a ženou. ()

JoudaCZ

Zajímavé postavy, vtipně absurdní situace, krásné obrazy. Jednotlivosti zaujmou, ale jako celek to působí... divně. Oproti předchozí "Alici" to postrádá atmosféru, je tam zbytečně moc filozofování, a i to vyrovnávání se s národní minulostí vyznívá křečovitě. ()

thymus

Za celý film se mi nepodařilo najít pevný bod, kolem kterého se děj točí, který by byl uchopitelný. Pseudofilosofické hovory, nihilismus, bezvýchodnost, žádný náznak jakési naděje, to všechno na mě působilo docela negativně. Dlouho jsem při sledování filmu neměla takový nepříjemný pocit; a dost dlouho se mi také nestalo, že bych se každou chvilku dívala na hodinky – a čas běžel tak pomalu… ()