Bakaláři - Série 12 (1983) (séria)

Eso (S12E31)

(epizóda)
Komédia / Krátkometrážny
Československo, 1983, 19 min

Táto, mámo, já to chci zkusit sám. Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři 1983.
Dvanáctiletý Michal je nadaný tenista a jeho přehnaně ambiciózní rodiče v něm vidí světového šampiona. Chlapec ale nechce jen plnit sny svých rodičů a rozhodne se hledat si svoji vlastní cestu, která sice možná nevede na vrchol, ale je poctivá. (Česká televize)

kingik

Dvanáctiletý tenista Michal Federer se v éře Borga a Lendla pachtí, aby naplnil ambice svého ambiciozního fotříka, který bere jen první místa. Jen těžko si lze představit, co by bylo s klukem, kdyby se náhodou nekvalifikoval na prestižní turnaj ve Švédsku. Vidět Jana Kodra, jak hraje tenis, je opravdu zážitek hodný sportovní sebevraždy. Tenis samozřejmě tehdy vypadal dost neatraktivně i bizarně, rakety v podobě kusu dřeva, kurt nahradila tělocvična, na umpiru nezletilý rozhodčí. Herecky se snaží pouze Matyáš, kterému jeho náročného otce věříte, ale zbytek je katastrofa. Dudek tentokrát neměl k ruce Dietla, scénář dodal Jaroslav Kotouč, který nepřišel vůbec s ničím zajímavým. Dudek to podal coby imbecilně vedené rodinné "drama", v němž klukovi nelze fandit. Určitě by nebylo od věci trefovat se do něj tenisákem, aby se dostavilo něco zábavného. Tohle je spíše ukázka toho, jak se nemá točit povídka se sportovní tematikou, byť o tenise toho mnoho natočeno nebylo. 1/10 ()

LadyPupu

Zatímco ve většině karetních her je eso karta nejvyšší hodnoty, v množství bakalářských příběhů, které kdy byly natočeny, nemůže být zrovna u tohoto příběhu o nějaké vysoké hodnotě ani řeč. Možná kdyby těch 19 minut Matyáš se Steimarovou mastili karty, bylo by to zábavnější než koukat na jejich kluka jak plácá raketou. ()