Kalamity Jane

Dokumentárny / Hudobný
Česko, 1995, 31 min

Réžia:

Vojtěch Fatka

Písničkám západních spojeneckých armád, jejichž vojáci patřili k těm, kteří přinesli těžce zkoušené Evropě druhou světovou válkou mír, se už několik let programově věnuje kapela soustředěná kolem vášnivého sběratele všech "spojeneckých" reálií Jaroslava Čvančary. Ano, příznivcům naší country už asi ani nemusíme prozrazovat, že jde o pražskou skupinu Taxmeni, která svou "válečnou tvorbou" naplnila několik CD pojmenovaných podle jedné z nejznámějších amerických vojenských písniček Kalamity Jane. (oficiálny text distribútora)

Phobia

Můj otec má divný (nejen hudební) vkus, ale předpokládám, že on si o tom mém myslí daleko horší věci. Nejsem kdovíjakým příznivcem country hudby a Taxmeni mě svými nenápaditými rytmy a mdlým projevem neoslovili vůbec. Jedna * - lepší než Eva a Vašek, druhá * - snesitelnější než dechovka, více pozitiv už ze sebe asi nevyždímu. 33% ()

Aky

Válečné písničky Taxmenů (ať již z druhé světové, nebo z interních amerických válek) jsou zřejmě to nelepší, co tahle kapela udělala. ()

Marze

Taxmeni odehráli vynikající koncert loni v červenci na folkovém festivalu na Třebsíně u Medníku, kterého jsme se zúčastnili koronaviru navzdory. Tento hudební dokument předevčírem reprízovala Česká televize. Horší než koronavirus covid-19 je pandemie amerického rapu mezi mladou generací. ()