Píše se rok 1828. Dvanáctiletý Max (Denis Lavant) tulák a neúspěšný sebevrah, potkává nekonvenčního pastora Ambroise (Pierre Richard). který v chlapci objevuje geniální vlohy pro šachovou hru. Odjiždějí tedy spolu za titulem šachového šampióna. O čtrnáct let později je z Maxe napudrovaný dandy, který je obklopen tichem a tajemstvím. Do jeho světa má přístup jen jeho trenér a ochránce Ambroise. Chystá se velice podivný turnaj, připravený markýzou z Theux (Catherine Deneuve), která se rozhodne dát jako cenu svoji vlastní dceru Anne Lise. Zúčastní se ho i tehdejší mistr lord Staunton (jediná skutečná postava tohoto jinak smyšleného příběhu).V elegantních zámeckých zahradách se odehraje rozhodující partie, která nebude probíhat pouze na šachovnici. V sázce budou duše a dokonce i životy hlavních protagonistů... (oficiálny text distribútora)

igi B.

Vynikající film s Pierrem Richardem v netypicky vážné roli. Richard potvrzuje, že není jen tím velkým taškářem, ale skvělým hercem. Nenapodobitelný též Denis Levant v roli geniálního šachisty Maxe, postiženého, ošklivého, výstředního, přesto však citlivého člověka, marně hledajícího své místo na zemi v kulisách první poloviny 19. století. ()

Enšpígl

Přestože ve filmu hrají Pierre Richard a Catherine Deneuve a hrají velmi dobře to hlavní zde po herecké stránce odtáhne Denis Lavant a předvádí opravdu exceletní heecký výkon. Celý film je skvěle napsaná ukázka lidských charekterů a povah, kdy povaha a chování lorda Stauntona mě připomínalo Bohouše Sobotku. Příbeh se odehrává v krásných zámeckých interiérech a exteriérech, které svou měrou pomáhají nezůčastněnému diváku zúčastnit se této velmi silné lidské partie. ()

Snorlax

S Richardem a Lavantem snad ani nejde udělat špatný film. Šachová partie má řádnou dávku melancholie a celkem mě naštvala svým závěrem. ()

Marze

Trochu retardovaný dámský gambit z 90.let. Problém duševní nemoci mezi šachisty je tedy vážné téma. Příkladem může být Bobby Fischer že. Podobným hráčem je Teimur Radjabov, který v roce 2003 ve Španělsku porazil Anatolye Karpova. Na filmu je asi nejlepší soundtrack. Hudbu složil Frédéric Devreese oceněný cenou Georgese Delerua. ()

hrona

Shlédnuto v době Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film je celý věnovaný královské hře. Skvostně nakostýmováno, interiéry také veliíce nádherné. Pierre zde představuje pastora a ochránce šachového génia, který má vnitřní problém sám se sebou a se ženami. Poeticky laděný příběh, nejedná se o žádné velké drama, zkrátka příjemný film, ovšem pozor z té ladnosti občas až nuda pocítěna. ()

Martin741

Film, v ktorom Kamen Richard /Roztrzity, Utek 1978/ potvrdzuje, ze je nielen komikom, ale aj slusnym hercom a na rozdiel od ludi ako Jean Mociar, Kokto, Rok Hadsn bol a je Richard vzdy chlap. 85 % ()

Milos74

Kvalitu většiny uměleckých děl, filmů tedy nevyjímaje, prověří čas. Šachovou partii jsem viděl krátce po jejím natočení na dnes už neexistujícím filmovém festivalu a při odchodu z kina z ní měl lehce rozpačité pocity. Ty se pak ve mě uležely a film ve mě zůstal. Přestože je to už skoro dvacet let a viděl jsem ho jednou jedinkrát, dokážu odvyprávět jeho děj, což se o většině filmů následujících říct nedá. Snímek nezaznamenal žádný větší úspěch, lidi šli do kina na legraci s Richardem a nečekali vážnou roli v neméně vážném lidském příběhu. ()