Volajú ma Earl

• Česko Jmenuju se Earl (viac)
USA, (2005–2009), 35 h 18 min (Minutáž: 21–25 min)

Jason Lee, Ethan Suplee, Jaime Pressly, Eddie Steeples, Nadine Velazquez, Dale Dickey, Timothy Stack, Giovanni Ribisi, Beau Bridges, Nancy Lenehan, Gigi Goff (viac)

Ak vyhráte stotisíc dolárov a stratíte tiket, máte zlú karmu! Ako ju napraviť? Nič nie je stratené, musíte len rýchle odčiniť všetky svoje životné hriechy, spáchané do dnešného dna. To je teória, ktorou sa riadi aj nešťastník Jason Lee ako Earl Hickey, ktorý kamsi zapatrošil vzácny výherný tiket na sumu, ktorá by ho zaručene vytrhla z biedy. Podarí sa mu udobriť s vlastným osudom tak, aby mu osvietil cestu k ukrytému tiketu ešte do uzávierky vyplácania výhier súťaže? (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa sunlion k tomuto seriálu (50)

Volajú ma Earl (2005)

Jmenuji se Earl. Seriál z druhé půlky první dekády nového milénia, a je to na něm hodně znát. Hravost, nové pohledy na dřívější obvyklosti, bezostyšnost stran korektnosti, a příběhy, které měly bavit alespoň tak dobře, jako to dosud činily dialogy. Greg Garcia natočil po Earlovi ještě Vychovávat Hope, což jsem dosud neviděl, ale možná to zkusím. Hlavní postavy Earla jsou sice spodina, ne však ta nejspodnější. Leckdy jsou produkty prostředí, a v rámci svých dispozic volí velmi často špatné varianty svých dalších osudů. Přesto jsou více či méně sympatičtí, většinou tehdy, kdy z jejich hrubých a duchovně umenšených světů probleskne dobrý úmysl, chytrý nápad anebo humor. Jak jsem se již zmínil, hodně v Earlovi obstarávají příběhy a jejich nejroztodivnější zákruty. Možná ani ne hláškami, nýbrž tou krkolomnou konstrukcí příběhů ten seriál tolik baví. Ovšem hlášek je tam také dost. „Soustřeďoval jsem se na to, že přestanu kouřit, ale ukázalo se, že přestat kouřit je stres a já, když jsem ve stresu, tak kouřím.“ 90% ()

Jmenuju se vězeň, část první (2007) (S03E01)

První z tuctu epizod odehrávajících se hlavně ve vězení. Podle očekávání se střídají (popřípadě doplňují) drsný a černý humor. Krutost vězeňského života se už v dosavadním průběhu seriálu dostala ke slovu, nyní musela být nelítostnost mírněna, neboť Earla čekal pobyt ve věznici v řádu let, tudíž se náš hlavní hrdina maximálně snažil, aby přežil, a aby seriál jeho zmrzačením či smrtí neopustil žánr sitcomu. Druhá dějová linka probíhala mimo věznici. Joy se například snažila, aby Randy nezabil Randyho, to jest – aby si sám neublížil. 90% (vztaženo i k druhé části dvojdílu). ()

Camdenské gangy (2007) (S03E03)

Kriminálně homosexuální variace West Side Story? Typologie sociálních skupin ve vězeňském prostředí? Inu, proč ne. Randymu se po Earlovi stýská, takže dá facku policistovi. Chtěl se totiž nechat zavřít k Earlovi. Joy se mu to snažila vymluvit. „Randy, oni tě za jednu facku nepošlou do vězení, a i kdyby, víš, jaká je šance, že tě pošlou k Earlovi?“ – „Sedm“. Tak to je typický Randy... 75% (ta gay-nadsázka je směšná i zoufalá zároveň) ()

Faktor Frank (2007) (S03E04)

Ano, seznámení s rozšafným kriminálníkem Frankem, jemuž Earlův obytný přívěs původně patřil. Vlastně dojde v epizodě Faktor Frank k odhalení toho, co k sobě nasměrovalo Hickeyovy, Joy, Darnella a Catalinu. V Mexiku zjistila Catalina, že dostat se do Ameriky není jen tak. Pašerák lidí prohlásil: „Jedna z Vás se dostane do bedny. Ale zaplatí to ta druhá, když dá mé sestře játra a zemře.“ Tak se Catalina poprala s druhou starší ženou (podle jedné pozdější repliky šlo o její matku) a vyhrála. Seděla v bedně, než nad ní pašerák přibil víko, dostala trs banánů a noviny. „Myslím, že tu bude příliš tma na čtení novin,“ namítla. „Ty noviny nejsou ke čtení...“ odtušil pašerák. Následovalo broušení otisků prstů, Randyho výstřely do plánu loupeže v indiánském kasinu a několik dalších lahůdek. 100% ()

Kurz tvůrčího psaní (2007) (S03E05)

Kurz tvůrčího psaní předestřel Earlův syndrom člověka bez spisovatelské fantazie a randyovskou grotesku o tom, kterak prostoduch se super-schopnostmi zachraňuje toho, kdo v reálném životě občas zachraňuje jeho: Darnell hlásí Randymu, že Earl má problém. Randy nahodí pohotově hlášku: „Teď má problém problém!“ A animovaný příběh z hlavy Joy byl také výborný. „Tak jo, vy dva, umejt a spát, a pozor – jak nebudete poslouchat, Bůh vás zabije,“ řekne s nadšeným úsměvem Joy v závěru svého vyprávění svým dvěma synům. A co Catalina, žena tisíce slzí? Sakramentsky řízná telenovela! Nakonec i Earl dokázal napsat prózu, zřejmě nijak epickou, ale tím prostým popisem prostých věcí mimo věznici, které k životu patří, si získal respekt. 100% ()

Zase jsme hráli v seriálu, část první (2007) (S03E07)

V této a následující epizodě se autoři Earla vrátili k formátu seriál v seriálu, tedy – k reality show Poldové. Scénka na pouti ke čtvrtému červenci. Earl: „Zdravím, poručíku. Pěknej čtvrtej červenec, že jo?“ Policista: „Neviděli jste tady náhodou ovci?“ Earl: „Né.“ Ovce přikrytá textiliemi, vysoká tak k Earlovu kolenu, na provázku končícím v Earlově dlani: „Be-ééé.“ Policist (snímá textilie z ovce): „Co je tohle?“ Earl: „Můj pes. Ovčáckej.“ A předává policistovi provázek od ovce. Ovce: „Be-ééé.“ Earl: „Ale... vypadá spíš jako ovce.“ Policista: „Eh hmmm!“ Earl najednou sebral ze stolečku vedle něj nějaké trubičky či co a mrštil jimi po policistovi a dali se s Randym na útěk. Policista sáhl po zbrani, ta mu nechtěně vystřelila směrem k jeho noze... Policista (na vyděšené okolí): „Pokračujte! Všechno je v pořádku! Zastřelil jsem vzteklou ovci! Byla vzteklá!...“ 85% ()

Randy je kápo (2007) (S03E09)

Randy se v dalším příběhu coby dozorce pokusil šikanovat Earla a dopadlo to... no jako vždycky. 75% ()

Buchta v troubě (2007) (S03E10)

Joy odnosila své nevlastní sestře dítě. Ale nebylo to jen tak. Autoři komedií umějí vytěžit z porodů opravdu maximum! 85% ()

Hoř, ohníčku, hoř (2007) (S03E11)

Že Earl s vidinou brzkého propuštění zorganizoval vězeňský ples, to jsem chápal, ale že za něj musel utratit všechny své zbývající peníze, to mi přišlo jako krajně přehnané a scénáristicky samoúčelné. Nicméně usmíření viníka a obětí přes malbu obrazů se mi zamlouvalo. 80% ()

Na svobodu cesta dlouhá (2007) (S03E12)

Ředitel věznice byl neškodný ňouma, dokud rozdával za protislužby Earlovi certifikáty zakracující dobu věznění. Avšak nakonec se z něj vyklubal slizký lotr, když všechny certifikáty v den Earlova předčasného propuštění prohnal skartovačkou. To, jak Earl utíkal z vězení, byla náramná legrace, ovšem proti tomu, co Earla z vězení dostalo, to bylo naprosté vůbecnic. Jinak – Earlovi rostly vousy na samotce nepřirozeně pomalu... 95% ()

Ve starých kolejích (2008) (S03E13)

První epizoda odehrávající se po návratu z vězení. Earl však po propuštění na svobodu dostává pořádně na zadek. Ne tělesně, nýbrž duchovně. Potýká se totiž s tak silnou deziluzí, že to nemůže skončit jinak než neštěstím. Srazí ho auto řízené Billie, již však vzápětí srazí jiné auto řízené bývalým policistou Stewartem (tím kuželkářem). Earl i Billie leží – těžce zraněni – na silnici. A Greg Garcia vystavil svého protagonistu zkoušce nejdrsnější - boji o holý život. 80% ()

Earle, neumírej, část první (2008) (S03E14)

Earl se po komediálně dramatickém převozu do nemocnice propadl do kómatu. V jeho komatózní mysli se odehrával sitcom Hickeyovi, v němž se oddával příjemnému manželskému životu s Billie.  Ten retro filmový filtr působil u Hickeyových příjemně. Randy, Darnell, Joy a Catalina se ho snažili z kómatu dostat, ale rejstřík jejich možností trpěl úzkým rozsahem. 90% ()

Earle, neumírej, část druhá (2008) (S03E15)

Nejvíce úsilí o to, aby se Earl probral z kómatu, vyvinul Randy, jenž absolvoval u Earlovy postele rozhovor s Bohem: „Pane Bože, to jsem já, Randy Hickey, řekni mi, co mám udělat, abych ho zachránil. ... Aha. ... Aha... Ale, pane... Promiň, klidně to dokonči. ... Ou – jó! Perfektní...“ Načež obrátil svou pozornost k Earlovi: „Vím, jak ti pomoct. Hned se vrátím.“ Vstal od postele. „Proč jsi mi to neřekl dřív?“ vyčetl Bohu, „máš pravdu... měl jsem se zeptat.“ A šel vyřizovat položky ze seznamu. Například ukradenou motorku. Ale o tom je další epizoda. 85% ()

Ukradl motorku (2008) (S03E16)

Jak napravit krádež motorky? Stačí si vzpomenout, kam ji nakonec zašantročili. Jenomže Earl i Randy byli tehdy zpití pod obraz. „No tak, přemejšlej,“ podněcovala ho Joy. „Něco se mi vybavuje,“ zkusil to Randy, „ou, je to pryč... Je to zpátky! A je to zas pryč!... Je to rychlý, ... teď je to nahá ženská... ó, je to chlap... už to nechci dělat!“ Nicméně na to, kam se motorka poděla, stejně přišli. Tohle pátrání po stopách série opileckých výtržností si v ničem nezadalo s běžnými kriminálkami, jen se při tom - na rozdíl od kriminálek - musel člověk smát. 90% ()

Zkažená dovolená (2008) (S03E17)

Story o pokažené dovolené připomnělo první řadu seriálu. Earlův otec se skutečně předvedl v tom nejlepším světle, to, co povzbudilo jeho, by povzbudilo každého chlapa. Prodavač komiksů Stewart z Teorie velkého třesku ve vedlejší roli potěšil! 95% ()

Zabíjená (2008) (S03E18)

Tak se nám Earl z kómatu probral. Avšak podle toho, jak o něj Randy po propuštění z nemocnice pečoval, jsem Earlovu přežití mnoho nadějí nedával. Lidé jsou holt odolní, no. 85% ()

Milostný osmiúhelník (2008) (S03E19)

Earl je ženatý s Billie. Příběhy jsou to pořád parádní, přesto z nich však nemívám parádní pocit. Billie je potvora, podobně jako Joy byla potvora, ale Joy byla při své potvorovitosti alespoň vtipná, zatímco Billie je vyloženě zlá. No, tohle není dobrý nápad pro sitcom, toho zla bylo opravdu příliš. Týrání Randyho, hm, muselo to být, Gregu? Ale jinak bylo zábavy dost. 75% ()

Podpantoflák (2008) (S03E20)

Jakkoliv mi přijde charakter Billie v Earlovi nepatřičný, tentokrát svou frakturizací Earlova prstu vnesla trochu jiskření do poměrně omšelé historky. 70% ()

Zlaté glóby 2006

Zlaté glóby 2006