Krutost podvědomí

(festivalový názov)
  • Kanada Subconscious Cruelty

Jeden z nejznepokojivějších filmů vůbec. Hluboké ponoření do nitra lidských emocí, za hranice zkušenosti, do oblastí podvědomé posedlosti, krutosti, náboženských a ponurých sexuálních obrazů. Prvořadě vychází film z dualismu lidského mozku, a tedy i duše, kde levá hemisféra zajišťuje sebeovládání a rozumovou úvahu a pravá intuici a spontaneitu.

V první části ze čtyř - Ovarian Eyeball - jsme žádáni, abychom otevřeli náruč zcela novému způsobu vnímání. Podle vypravěče souvisí to, jak vidíme sami sebe, s tím, jak se díváme na okolní svět. Aby svou tezi dokázal, přijde k nahé ležící ženě a rozřízne ji skalpelem břicho. Z něho vyndá oční bulvu jako stvrzení „vnitřního pohledu“. Zbylé tři příběhy jdou v mnohém ještě dále.

Barevně upomíná Subconscious Cruelty jiného básníka filmového sadismu, Daria Argenta, a i když Karim Hussain jako vizionář pro širší publikum selhává, dá se v jeho prospěch hovořit o „vyšším stupni umění". (Shadwell)

Karamanlis odpad!

Nestráviteľná prázdna odpornosť, ktorá znechutila aj tak otrlého diváka ako som ja. Extrémne násilné a zvrhlé vízie chorej mysle, záľuba v spermate a sebaukájaní, náznaky homosexuálneho podtextu, samoúčelné striedanie bizarných farieb, úplná absencia dialógov... nie, Subconscious Cruelty ani náhodou nie je mojou šálkou kávy a záverečnú polhodinu som prelúskal s palcom na tlačidle obrazového pretáčania. Takúto formu filmového "umenia" teda nemusím... ()

*CARNIFEX*

Psychicky narušený mladý muž potajme sleduje spiacu ženu a predstavuje si svoje zvrátené, choré myšlienky, akým spôsobom by s dotyčnou narábal, keby mohol. Zamýšľa sa nad vznikom života a bolesťou s tým spojenou. Obe totiž idú ruka v ruke. Ako napríklad stratou panenstva, tvrdším sexom či samotným pôrodom. Jedná sa o experimentálny, nízkorozpočtový, monológovo rozprávaný, zvrhlý, snuff snímok. Pre niektorých divákov zrejme ťažko pochopiteľný a vďaka vyobrazeniu myšlienok hlavnej postavy, úplne nevhodný. Človek si v ňom sem-tam niečo nájde, ale, proste, nebavilo ma to – 50%. ()

Xeelee

[FOD 2022] Totálně sick vhled do osobního pekla trpících šílenců, který chudáky zároveň fascinuje a láká. Krutost podvědomí je kreativní v tom nejhorším slova smyslu. Je brutální, nechutná a zvrácená, jen pro ty nejotrlejší. Sice zpracování nepůsobí tak strašně, ale v mozku vám budou hlodat myšlenky nad tím, jak že to ti psychicky nemocní tvůrci mysleli, a zůstane ve vás znepokojivý pocit, že tam je ještě nějaká hlubší myšlenka, zvrácenější než dokážete pochopit, která vám během první (a zaručeně poslední) projekce unikla. Takže, co by na to asi řekl Freud? Jak se říká, zážitek nemusí být pozitivní, hlavně že je intenzivní, že? Velmi intenzivní. ()

TheRaven

Nesmírně těžko hodnotitelný film, který si hodnocení možná ani nezaslouží, protože po pouhém jednom zhlédnutí mám pocit, že z celkové jeho hloubky jsem uzřel jen samotnou hladinu, kterou jsem nedokázal proniknout. Jsem si jist, že pod jejím odrazem se otvírá další svět, další pohled, který vrhne na celý film nové světlo a umožní mi pochopit množství Hussainových náznaků a kritik, které jsem tentokrát nedokázal vstřebat. Celá projekce byla výletem do naprosto jiného světa, drsného, depresivního, přesto pravdivého a zvláštně fascinujícího. Snad se brzy odhodlám k další projekci a pokusím se proniknout pod povrch, snad jen trochu, protože dno, je-li tu vůbec, bude v tak temné hlubině, že snad ani využitím všech smyslů nebude dosažitelné. A i kdych se neodhodlal, jedno je jisté. Subconscious Cruelty, který zaujme už jen samotnou fantastickou vizuální stránkou, dokreslenou skvěle padnoucím hudebním doprovodem, z paměti už nikdy nevymažu. ()

pornogrind

Další z řady artovejch bizardností.Těžko hodnotit jako celek.Ale na mě to prostě fungovalo a dokonale udrželo moji pozornost od začátku až dokonce.Skvělá kamera,hra barev,hudební a zvukový doprovod(doporučuju sluchátka-psycho nátlak pro uši)a celkový pojetí a styl vyprávění filmu.Hodně záleží na přístupu člověka k samotnému filmu.A taky jak to kdo pobere a pochopí.Za sebe můžu říct,že jsem nadmíru spokojenej(ikdyž už tady byly větší nechutnosti),ale film NEDOPORUČUJU.Pouze na vlastní nebezpečí.Jen pro otrlé a okrajové diváky.Ty zkušenější už to rozhodně svou krvavostí a perverzností nezaskočí.Jen varuju diváky co by zavítaly do těchto temných koutů kinematografie. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 12. října 2000 na filmovém festivalu v Sitges ve Španělsku. (ČSFD)
  • Film se natáčel skoro 6 let. (ČSFD)