Zaprášené histórie Ema Bohúňa

Československo, (1970–1971), 6 h 14 min (Minutáž: 39–43 min)

Réžia:

Jozef Zachar

Scenár:

Juraj Holan

Kamera:

Vincent Rosinec

František Zvarík, Josef Abrhám, Elena Zvaríková-Pappová, Zuzana Cigánová, Ján Géc, Lucius Chudý, Stanislav Dančiak, Leopold Haverl, Martin Huba, Jozef Dóczy, Martin Gregor, Ctibor Filčík (viac)

Novinársky odkaz Ema Bohúňa, populárneho medzivojnového slovenského žurnalistu a spisovateľa, je vďačným prameňom filmového spracovania. Osobitné "videnie" skutočných udalostí, schopnosť ironizujúceho ale i láskavého pohľadu, to všetko "bohúňovské" čím objavoval svet si skutočne zaslúži našu pozornosť.
(RTVS)

Recenzie používateľa Hombre8 k tomuto seriálu (9)

Prípad zo Železného (1970) (E01)

Fialová hlupaňa s apartním bajuszem se do téhle hlouposti skvěle hodila. Konec to poněkud vylepšil, ale sledovat ty námluvy v první půli bylo holé utrpení. ()

Polnočná večera (1970) (E02)

Dejavu. Podobný příběh už možná kdysi kdesi natočen byl, jen s tím rozdílem, že mladý důstojník cestou na dovolenou zahynul, zámek s osazenstvem v podstatě stejný, dceru mu tam dali sebou a domů se s rodiči přišel rozloučit jen jeho duch. Ale možná se mi to všechno jen zdálo. ()

Štatárium (1970) (E03)

Dobrá švejkovina. Jakoby to Haškovi z pera vypadlo. Dobře zahrané, ale taky řada dramaturgických nedostatků bohužel. ()

Kapustnica (1971) (E04)

Človek, ktorý v cudzině zavonia kapustnicu a priam so zbraňou v ruke sa k nej prebojuje... To ti nebude nikto iný ako Slovák a národovec! ()

Pán profesor sa zal'úbil (1971) (E05)

Milý příběh s autobiografickými rysy.  Patrně nejlepší z celé série. Jsem rád, že moje hodnocení ho dostalo do červených čísel! V našom plote hrubý kôl, kišánďolom, profesor ten nie je vôl, kišánďolom... ()

Snúbenica (1971) (E06)

Závěr opět vylepšil poměrně nudnou a nezajímavou epizodu, kořeněnou jen slovenskými herci. Janžurce se v tomto prostředí příliš nedařilo. Natočené hezky, ale příběh žádná sláva. ()

Na džentríckom plese (1971) (E07)

Koukat se na to dá, ale nic světoborného. Raketový vzestup a ještě strmější pád krpatého úředníka trvající jeden den a jednu noc bez hlubšího přesahu. Řada hluchých míst. Těžko uvěřitelná servilita všech kromě župana a jeho tajemníka. Tři hvězdy s těžkým srdcem. ()

Švihrovská pieseň (1971) (E08)

Značně afektované, hlavně díky Kocúrikové. Celkově jeden z horších dílů série, díky hluchým místům a určité zmatenosti. ()

Sen noci silvestrovskej (1971) (E09)

Slabší kousek popisující patrně opilcovo snění s poměrně nesympatickými postavami otravného Kopřivy a manipulativní falešné dámičky, ztvárněné Vašáryovou, což příliš nesedělo. Světlým bodem zůstává herectví Wiliama Polónyiho. ()