Kde je Beta?

(neoficiálny názov)
  • Francúzsko Quem é Beta ?
všetky plagáty

Pustou písčitou a kamenitou krajinou prochází mladá Regina (Regina Rosenburgo) s puškou. Všude jsou podivní lidé mumlající: „Vodu! Jídlo!“ Regina dojde k opevněnému domu, který brání Mauricio (Frederic de Pasquale) s puškou. Dvojice spolu žije, promítačkou na kličku si ukazují obrazy z minulosti a dále opevňují své obydlí. Po čase se přidá další mladá dívka, Beta (Sylvie Fenec), která pomáhá odrážet davy mumlajících podivných „nakažených“ lidí, ale jednoho dne se sbalí a odejde. Muž vysílačkou volá stanici EXU8 a vydává se hledat Betu.
Ve starém autě projíždí skupina ozbrojených lidí, po přestřelce Beta odzbrojí posledního přeživšího a odjíždí s Mauriciem. U jezera postřílejí se smíchem několik dalších postav jako na střelnici a pokračují člunem, pak autem do města s davy nakažených, které zase pobíjejí a rozhánějí střelbou. Dojedou do velké kolonie několika desítek lidí, se kterými se Beta zjevně zná. Muž se ale nemá chuť zapojit do podivných rituálů a odchází po silnici, kde potká další ženu, pomilují se a zase rozejdou. Vrátí se do svého domu, kde má mezitím Regina nového mladíka, dokonce s koněm. Když k nim přichází Beta, muž ji zastřelí a odmítá cokoli vysvětlit, ale pak přijede autem skutečná těhotná Beta. Když společně slaví, ozve se z vysílačky rozkaz z centrály OGUM. Mladík ale vysílačku zničí a skupinka se dále baví v kulaté místnosti. V oknech stojí a pozorují je desítky nakažených. Podivná dystopie, nebo jen sen? (Peabody)

Peabody

Pro mne k ničemu, taková intošská hra na hlubokomyslné poselství - cituji  - José Carlos Avellara, který ve filmu viděl paralelu v narativní konstrukci komiksů: „Protože se komiks nepohybuje v tradičních narativních konvencích, je téměř vždy spojován s stavu svobody, ke svobodnému způsobu života, harmonickému světu bez kompromisů. [...] Starý zvyk natáčet filmy se stereotypními postavami, umisťovat do nich zrcadlo ctnosti a do jiného zrcadlo zla, vytvořil v publiku neřest nalézat smysl všeho přímo v hrdinově řeči a chování. , je to sdělení autora. To je přesně důvod, proč se lidé tu a tam rozčilují nad tímto zdánlivě nesmyslným tvrzením, že ve filmu byste neměli hledat poselství.“ připomnělo mi to několik věcí, jednak stejně prázdné poselství mého milovaného Altmana - Kvintet a ta kolonie mi připomněl i hippie komunitu v Easy Rider. Hvězdičku dávám za myšlenku promítání ruční promítačkou na kličku, jakkoli je to fyzikálně asi pitomost, je to milé.  Jinak nikdo nic nevysvětluje, neví, postavy v několika scénách střílejí aniž by nabíjely, nebo nesly nebo vezly nějaké náboje, asi jakási nekonečná henryovka. ()