Kshudista Pashan

všetky plagáty
India, 1960, 117 min

Willy Kufalt

Temná atmosféra klasického mysteriózního příběhu v prostorách gotického zámku falešně připravuje na velké horrorové vyvrcholení. Ingredience jsou k tomu vyložené přímo skvěle rozehrány, máme zde zápletku nového úředníka (slavný indický herec Soumitra Chatterjee) na zámku ve střetu se záhadně nadpřirozenými jevy údajně prokletého místa, výbornou práci s ponurým černobílým vizuálem často až s evokací německého expresionismu. Vyloženě horroru, za jaký byl tento snímek označen na jednom zahraničním filmovém serveru, jsem se však v té klasické podobě nedočkal a místo něj mě čekala taková zvláštní fantaskní romance, ovšem hodně temného komorního ražení. Ta je svou atmosférou stejně osobitá, jako celý tento indický šedesátkový kousek, který neotřele kombinuje gotiku s tradiční indickou hudbou včetně lidových orientálních zpěvů v pozadí. Ty mi sice málokdy v indických filmech přímo lahodí, ale tady ve mě ve vybraných scénách netuctově umocňovaly pocit čehosi záhadně strašidelného, vyjížďky na koních ze zámku do města ikonicky připomínají daleko starší časy, než v jakých se možná příběh o spravování nenavštěvovaného zámku odehrává. A má v sobě po celou dobu úžasnou patinu, která mi jistí 4 hvězdičky, přestože jsem vyvrcholení čekal vypjatější a údernější. [75%] ()