Nevinnosť

(festivalový názov)

Šestiletá Iris rychle objeví pravidla své nové internátní školy, kde se výuka soustřeďuje na tanec, tělesnou výchovu a biologii. Je zde vyžadována bezpodmínečná poslušnost a dívka, která by se pokusila o vzpouru, nebo dokonce o útěk, bude odsouzena k tomu, aby zůstala ve škole navždy. Iris si postupně zvykne na nový způsob života. Něco jí však stále nedává pokoj: každý večer v devět, když se v parku rozsvítí lampy, nejstarší z dívek Bianka odchází na tajné setkání. Jednoho večera ji Iris sleduje až do velkého domu, v němž bydlí učitelé... Film, který je volnou adaptací novely Franze Wedekinda z roku 1903 Mine-Haha oder Über die körperliche Erziehung der jungen Mädchen (Mine-Haha aneb O tělesné výchově mladých dívek), je zároveň velice stylizovaným, magickým a metaforickým snem s prvky divadla, psychologického thrilleru a se záhadnou atmosférou hororu. (MFF Karlovy Vary) (oficiálny text distribútora)

nettopyrek

Lucile Hadzihalilovic si s divákem od začátku hraje. Několikrát jsem si řekl "teď to přijde" a ono se nic nestalo. Nakonec jsem pochopil, že je to opravdu "jen" o nevinnosti, která se v průběhu poznávání vytrácí. Když dospějeme a svou nevinnost ztratíme, automaticky předpokládáme to špatné. Proto je třeba tenhle snímek sledovat bez dospěláckých předsudků a vrátit se do dětských let, kdy byl svět ještě plný tajemství. ()

sasenka1980

Tak tento film bol pre mňa nesmierne podivuhodným zážitkom. Začala som ho pozerať nechtiac v domnení, že ide o iný film s rovnakým názvom. Keď som prišla na svoj omyl, chcela som to stopnúť, ale akosi ma začal film vťahovať do svojich prapodivných hudobných a vizuálnych lákadiel, ktorým toto dielo priam ovplýva. Ponurá atmosféra dievčenskej školy dáva od začiatku prísľub čohosi nekalého a nečistého v týchto priam panenských stenách. Nesmierne emočne ladená hudba sa prelína s tajomnými zábermi lesa, detských duší a mierne ťaživej atmosféry. Film je pomerne dlhý, ale vtiahne človeka do deja tak fascinujúco obratne, že máte pocit, akoby trval len pár minút. Čakala som úplne iný záver, ale bola som milo prekvapená tým, ako to autori pekne uzatvorili. ()

Rajca

Dávam **** za to, že ma Lucile dokázala celý čas udržať v napätí, hoci s tým nepríjemným pocitom v žalúdku, že sa dočkáte climaxu, ktorého sa zároveň obávate. Síce sa divák nakoniec dočká v podstate anticlimaxu, oceňujem vizuálnu pútavosť a kvalitné herecké výkony. Celý film sa nesie v ťaživo poetickej atmosfére a režisérka nakoniec necháva na divákovi, nech si záver urobí sám. Pre niekoho môže byť práve toto sklamaním, na druhej strane sa tak však ponúka hneď niekoľko možných záverov aj keď ja sa neviem zbaviť toho pocitu, že som v podstate rada, že som sa pravdu radšej nedozvedela, lebo film evokoval vo mne skôr pocity číhajúcej zvrátenosti, než detskú nevinnosť... ()

TylerD.

Na to aby film řekl, že se larvy promění v motýli nemusel být tak dlouhý. Díky náznakům o financování školy, záběrům na temná zákoutí a po celou dobu provokativním záběrům čekáte celou dobu nějaký zlověstný zvrat. Konec je ale celkem banální ale celé to jemně uzavře. Vůbec všechno je jen v jemných náznacích a přirovnácích, včetně vyznění pointy, jestli se to tak dá nazvat. Nicméně bylo to dlouhý, přecpaný zbytečných nebo zbytečně dlouhých záběrů a dvakrát jsem málem usnul. ()