Elvis nebo Samuraj?

• USA Six-String Samurai
všetky plagáty

Elvis je po smrti a Ameriku v roce 1957 proměnila atomová apokalypsa v nehostinnou poušť. Civilizace se však jako zázrakem zachovala v podobě rokenrolové metropole Lost Vegas, jejímž králem Elvis býval. V rádiu se náhle ozývá hlas DJ, který vyhlašuje soutěž uchazečů o místo krále nového. A právě tady začíná příběh možná posledního hrdiny jménem Buddy, virtuózně ovládajícího kytaru a samurajskou katanu, který se vydá na cestu za královskou korunou božského Elvise podivným světem mutantů, kanibalů, zombie, šílených muzikantů a opravdových samurajů. Ani sama Smrt, tolik připomínající Slashe z Guns’N Roses, ho nezastaví. Na své bizarní pouti též potká osamoceného sirotka, jenž mu na dobrodružné cestě bude dělat společnost, a možná právě v duši malého chlapce nalezne to, co doopravdy znamená být králem. (oficiálny text distribútora)

v.indruchova

Připadá mi to jako nízko-rozpočtovka. Smíšené pocity. Tohle člověk prostě nesmí brát vážně. Označila bych to spíše za akční komedii. Hlavní hrdina je borec. Oceňuji že to není jako kill bill. Bez stříkající krve. Reálné a efektní bojové kreace potěšili. Ten malej kluk mi občas lezl na nervy. Byla bych za pozitivnější konec, ale nějak jsem to čekala. Kostými se mi moc nezamlouvali, ale kdo ví jak by to vypadalo ve wastelandu po atomové válce. ()

HKstars

Holy crap! Jeffreyho Falcona jsem vždycky považoval za další z gweilů, kteří své otočky rozesely po hongkongských filmech 80. let, ale už kdysi jsem slyšel o tom, že natočil americkou ujeťárnu Six-String Samurai. Tehdy jsem k tomuhle filmu cítil jen jemný "chci to vidět" vztah, který se bohužel neprokousal ke kreditce. K osudovému setkání tak došlo až po letech, kdy mi "šestistruňáka" přinesl jeden kamarád. A dneska je mi skoro líto, že jsem tak dlouho otálel. S-S Samurai je totiž zjevení, které se nevídá často a to teď nemluvím jen o americké nezávislé scéně. Během úvodní pětiminutovky si stihne tvůrčí duo Jeffrey Falcon (scénář, hlavní role) a Lance Mungia (scénář, režie) střihnout takové chuťovky, že by z toho vypadly bulvy i Ching Siu-Tungovi. Ostatně posuďte sami - Amerika se po nukleární nakládačce od Rusů (1957) nachází ve stavu podobném anarchistickým pouštím z Šíleného Maxe. Existuje už jen jediné fungující město - Lost Vegas - kde si právě dali dostaveníčko rokenroloví bozi. Král (Elvis, pokud to někdo nepochopil) je totiž mrtev a někdo by ho měl nahradit. Hlavními kandidáty na vládu ve světě, kde má dobře naladěná kytara cenu stovek lidských životů, jsou čtyřočko buddy, který svou kytaru nosí za pasem hned vedle samurajského meče a jako jediný v okolí dbá na zásady slušného oblékání, a Smrt, tajemný rocker bez tváře s kapelou lukostřelců, kteří zjevně namlouvali droidy v nových epizodách Star Wars. Jak to celé vypadá? Šíleně! Představte si tak trochu kung-fu Desperada (Falcon si užije i pár ručních technik, se samurajským mečem se ale ohání v čínském stylu), dílem i klasického Shogun Assasina (Falcon se cestou musí starat o děcko s vyjadřovacími schopnostmi delfína) a to všechno v prostředí, které jste zaručeně ještě neviděli. Falcon během devadesáti minut zabije STOVKY lidí, ať už jde o různě barevné anarchisty, mexický gang kytaristů (skupina Red Elvises, ruští následníci Elvise s pestrobarevnými botkami, zůstane dočasně ušetřena), pár Gagarinů, KOMPLETNÍ ruskou armádu, maníky s plynovými maskami, žijící v podzemí a taky pár domorodých lovců, jezdících v obstarožních Buicích. A to všechno mečem. Občas je skoro škoda pozorovat, jak jdou ty postavy k zemi, protože co protivník, to unikát, na kterém se duše výtvarníků hodně vyřádila. Šílený Max by měl co dělat, aby Falconův scénář a ochotu Mungia natočit i sebeparodičtější sekvenci dohnal... A nejdůležitější je, že to ani na chvilku nepůsobí trapně. S-S Samurai je až příliš stylizovaný, než aby ho kdokoliv bral vážně, takže pokud ho nevypnete po pěti minutách, s tím že radši podesáté osolíte na telce Ong-Bak, zřejmě u něj zůstanete přibití do konce (a nebojte, potenciál je nevyčerpatelný a s každou další minutou vás čeká nový kulturní šok plus nějaký ten rockový odkaz pro zasvěcené ;). A nebudete litovat, vizuální stránka je na nezávislý film hodně vychytaná (každý dolar je tu využit, nikoliv vyhozen oknem, jak občas bývá zvykem), ta zvuková jí ještě o pár délek předbíhá (v jistém smyslu je to přeci jen rokenrolový muzikál ;) a to všechno s akčními scénami, na kterých by se dnešní hongkongské filmy mohly učit. Falcon sice jen tak máchá mečem, prakticky bez kontaktu a skutečná hand-to-hand bitka je tu jenom jedna, ale všechno je to natočeno dynamicky a oldschoolově, což je jednoznačně fajn. S-S Samurai je film, který se nevejde do žádné škatulky a určitě se nebude líbit všem. Pokud na konci téhle recenze najdete vysoké hodnocení, není to kvůli hustotě akčních scén, ale za vynikající nápady, odvahu experimentovat a schopnost natočit za malé peníze "velký" film. Jeffrey je prostě cool a každých deset minut jsem musel sbírat čelist, protože co si tihle maníci dovolili sepsat a vyrobit, to skoro nemá obdoby. Víc takových filmů. Proč testovat diváckou toleranci v artových filmech, když můžete natočit sci-fi akční westernový kung-fu muzikál? Jeffrey rulez. 80% () (menej) (viac)

Saprofag odpad!

Nebojím se toho odpadu! Není to ani originální, jak tady všichni píšou. Viděl jsem spoustu ujetých věcí, ale oproti tomuhle měli aspoň úroveň. Tohle se tváří úmyslně trapně, takže coolově, ale vyznívá to poze trapně. Jak se dá koukat na souboje, když hrdina řeže do těla katanou, ale neteče krev? Není tu nic, co bych vyzdvyhnul. Naopak. Všechny atributy, které to chtělo mít, to nemá. Kopíruje to jen a pouze ty ujeté filmy, které jsem už zmínil. Přitom ujetým filmům s originalitou odpustím ledacos. Tomuhle nic. Ani do koše. Rovnou do do žumpy, ke sračkám! ()

Mr.Krinkle

Jedna hvězda za Buddyho brýle, jinak co dodat? Zmatená kamera z toho děla docela groteskní podívanou, která by byla rozhodně lepší, kdyby se tvůrci zbavili toho otravnýho děcka a jeho místo obsadili třeba veverkou nebo mluvícím kaktusem, pak bych možná uvažoval o lepším hodnocení. ()

3LMO

Yeah pořádnej rock'n'roll samurajský béčko tohle je snad jediná kombinace, která doopravdy nikoho nenapadne zvláštní a pitomá, ale za shlídnutí to stojí rozhodně tim neztratíte čas. Samozřejmě kvalitní hudební zpracování herecký výkony jsou taky fajn, ale příběh se tak zvláštně plácá. ()

Fixa

Jde o to, z jakého úhlu pohledu se na film díváte. Napoprvé mi nesedl a znechuceně jsem ho vypnul. Druhý den jsem si ho pustil, přeladil na jinou frekvenci a už to jelo :-) ()

Killbilly

Máte rádi sérii Fallout, rocknroll, bojová umění a spaghetti westerny? Pokud ano tak tohle vás dostane. I když low-cost produkce a celková béčkovitost je tu znát na každém záběru, není to na škodu a atmosféře postapo - samurai - rock and roll - road movie to vlastně i tak trochu svědčí. Film se nebere vážně a tak nevadí ani křečovité herecké výkony ani ne úplně logický děj - neděj. Smrt jako Slash – heavy metal absolutně úžasná, odkazy na americkou bubble gum kulturu taky. Trochu smíchu tomu nukleárnímu holocaustu neuškodí a artefakty z padesátých let vypadají omšelé a rezavé prostě mnohem lépe, než ty současné. ()