Hudobná cesta dejinami Ruska

Veľká Británia, 2002

Réžia:

Simon Broughton

Anna Netrebko

5-dielny dokumentárny seriál BBC vykresľuje obraz hostórie Ruska a jeho obyvateľov od úsvitu dejín až po súčasnosť jazykom hudobného stvárnenia. Na tejto ceste nás sprevádza Valerij Gergijev, svetoznámy dirigent a umelecký vedúci Mariinského divadla zo Sankt Peterburgu spolu s jeho symfonickým orchestrom a operným a baletným súborom. Pohnutú históriu Ruska dokumentujú predovšetkým hudobné diela skladateľov ako Glinka, Musorgskij, Borodin, Rimskij-Korsakov, Čajkovskij, Stravinskij, Prokofiev a Šostakovič, rámcujú ich však liturgické spevy, ľudová hudba a ukážky z moderných diel napr. Šnitkeho a Gubajdulinovej. Fascinújci prierez bohatou kultúrou by nebol úplný bez výtvarného umenia a architektúry, ľudových zvykov, literárneho dedičstva a množstva archívnych filmov, fotografií i záberov z rozsiahleho územia kedysi obrovskej ríše. Minulosť a prítomnosť Ruska divákovi navyše približujú výpovede troch generácií tvorivých umelcov, historikov, politikov i bežných občanov. (oficiálny text distribútora)