Free Zone

(festivalový názov)
  • Izrael Free Zone (viac)

Divácky nejvděčnější Gitaiův film o soužití lidí ze Západu, Izraelců a Palestinců se opírá o herecký koncert tří žen. Američanka Rebecca se rozešla se snoubencem, protože nedokáže žít v Izraeli. Izraelská taxikářka Hanna jede vymoci manželův dluh. A Palestinka Leila je dlužníkova přítelkyně. Všechny tři se setkají v bezcelní zóně v severovýchodním Jordánsku, kde spolu lidé všech vyznání bez problémů a zášti obchodují s auty. Hrdinky nemají na konfliktu na Středním východě nejmenší zájem - ale všechny tři bolestně řeší jeho důsledky. Film navazuje na linii danou snímkem Kaddosh (Svatý), kde Gitai poprvé zdůraznil to, co opakuje dodnes: „Klid do regionu může přinést jen obrat v politice - moc by měly dostat ženy.“ (Febiofest)

Idego

Film, na který určitě jen tak nezapomenu. Za prvé jsem ještě nikdy neviděl nic natočené podobným stylem. Za druhé mě dostaly prakticky všechny tři herečky i jejich postavy. A v neposlední řadě je zde krásně zpracováno téma konfliktu na Blízkém východě - nenásilně, jemnými náznaky jeho dopadů na obyčejné lidi. Víc takových snímků! ()

GrooveJump

Subjektivně zabarvený, byť věrohodný důraz na multietnickou a lingvistickou stránku sociální inteligence, důležitou pro tvorbu mírového procesu... ()

venison

Hodně zvláštní a kontroverzní film jak jeho dějem, hereckým obsazením i ztvárněním.. Spousta nicneříkajících záběrů na pustinu, spousta najetých kilometrů autem, spousta promlčených scén.. V ději divákovi asi 70% souvislostí uniká.. Ale to není to hlavní.. V těch několika málo dialozích je řečeno spousta hluboké životní pravdy.. Málokterý film či dokument mi dokáže podat tak podrobnou zprávu o tom jaké je to v této oblasti žít.. Natalie Portman do filmu zapadla naprosto přirozeně, obě herecké kolegyně nijak nepřevyšovala svou krásou ani svým talentem, ale naopak držela celek.. Vůbec se mi nelíbil záměr promítat dvě dějové linie přes sebe.. A nepochopila jsem konec.. Ale nějak to na mě působilo jako celek zajímavě a harmonicky.. Jak říkám, kontroverze ve všech směrech.. ()

BMAJTZ

Tenhle film se mi opravdu hodne libil, bohuzel zrovna ve chvili kdy jsem byl napnut jak to bude pokracovat zkoncil. Pro me proste nedokonceny film a proto nemuzu dat vic. ()

ShimonHoly

Film, který mě absolutně míjí vším a dokoukat ho byl problém, jako u málokterého filmu. První scéna je ale ukázkovou prací s hercem a pro mě jeden z nejzásadnějších záběrů v novodobé kinematografii. ()

hiczech

Je mi uplne jedno jestli je tento film nekam nominovany ci nikoli ;-) Me tedy dostala ta atmosfera... Cely film jsem byl napjaty kdy ze to "vypukne"... a dal nic nereknu. :-) Doporucuji predevsim tem co si do tech koncin planuji dovolenou. ()

Morrie

Free Zone je film, který jako by nepotřeboval nikoho zaujmout, plyne svým tempem a dává divákovi dostatek času na vstřebání atmosféry. Dlouhé scény, statická kamera, vážné téma, ale bez potřeby nějakého vysvětlování a vynikající herecké výkony. Rozhodně jsem se nenudil a scéna v autě na konci filmu v doprovodu hudby “Ein Ani“ je skvělá a vnukne člověku zvláštní pocit, který jen tak nezmizí. ()

SpeedyL

Jestli tento film má nějaké poselství, tak se mě asi moc nedotklo. Nemůžu říci, že bych se nudil, protože jsem se pořád snažil pochopit pointu příběhu. Bylo to dost zdlouhavé (hlavně v 2/3filmu) čekání na něco, co nepřišlo. Avšak ještě teď, po skončení filmu, mi v uších zní úžasná ústřední skladba "Jehně, jehně" a některé zajímavé fráze filmu („Jediná věc, která je v Izraeli jistá, je intifáda. A válka.“). Hodnotím 65% za dobré herecké výkony a hudbu. ()