Filmové zachycení slavné inscenace Levreněvova „Přelomu" v leningradském Velkém divadle Maxima Gorkého. Hra vypráví o revolučních dnech na křižníku „Záře", který svým výstřelem oznámil počátek nové éry lidstva. Hra, která náleží k základním kamenům sovětské dramatické literatury, našla v provedení Leningradských skvělé mistry a náleží k nejúspěšnějším sovětským inscenacím vůbec. Naše diváky bude jistě zajímat srovnání této filmové reprodukce leningradského provedení „Přelomu" s provedením pražského Divadla československé armády, které režíroval týž režisér. (Filmový přehled)

ripo

Boris Lavreněv náleží k té generaci sovětských umělců, která měla možnost růst pod přímým vlivem Maxima Gorkého. Lavreněv se stal svým dílem jedním ze zakladatelů sovětské dramatické tvorby. Jeho hra „Přelom" spolu s Treněvovou „Ljubov Jarovou", Ivanovovým „Obrněným vlakem", Bill-Bělocerkovského „Smršti" a Višněvského „Optimistickou tragedií" tvorí pětici významných her, jež se staly klasickými ve vývoji sovětského dramatu. „Přelom" byl po prvé inscenován v roce 1927 Vachtangovým divadlem v Moskvě a od té doby náleží k nejúspěšnějším hrám sovětského jeviště. Jedna z posledních inscenací je inscenace MCHATu a Velkého leningradského divadla Maxima Gorkého, kterou také máme zachycenu v tomto filmu. Hlavního režiséra této inscenace V. I. Sokolova máme z jeho inscenace „Přelomu" v pražském Divadle čs. armády. Je jedním z předních sovětských divadelních režisérů. Divadlu se věnuje od svých osmnácti let, kdy vstoupil na leningradský divadelní institut. Od roku 1930 již na tomto institutu přednáší a začíná se též obírat divadlem prakticky. Časem jeho umělecké úkoly rostou a pedagogická činnost ustupuje do pozadí, V roce 1950 byl za inscenaci „Přelomu" na scéně Velkého divadla Maxima Gorkého poctěn Stalinovou cenou. To je stručná charakteristika V. I. Sokolova — vynikajícího režiséra činoherního i operního, významného divadelního pedagoga a především sovětského umělce, který si plně uvědomuje poslání umění v socialistické vlasti. Inscenace „Přelomu", je monumentálním obrazem hrdinství revoluční doby. V postavě Goduna vidíme nový typ hrdiny revolucionáře, neúprosného bojovníka, ale současně hluboce lidského člověka. V postavě kapitána Berseněva vytvořil Lavreněv typ čestného ruského námořního důstojníka, který srdcem nalezl cestu k revoluci. Největší hodnota Lavreněvovy hry a celé inscenace spočívá v tom, že dovedla s výrazným uměleckým mistrovstvím ukázat všechno to typické, co přinášela revoluční doba, všechno to příznačné, čím se vyznačoval růst sovětského člověka. Filmový přehled 15/1953 ()