Škola pomluv

(TV film)
  • Sovietsky zväz Škola zloslovja (viac)

Zfilmované divadelní představení Sheridanovy hry v provedení Moskevského uměleckého akademického divadla (MCHATu). Tato hra anglického poshakespearovského dramatika, která ostře tepá londýnskou šlechtu XVIII. století, nabývá v mistrovském provedení MCHATu ještě většího satirického ostří. Film, který skutečně potěší každého milovníka dobrého divadla. (Filmový přehled)

ripo

Serie filmů, které jsou přesnými reprodukcemi divadelních inscenací předních sovětských divadel, dává nám stále větší možnost seznámit se a učit se z vysokého uměleckého mistrovství ruského divadla, nejslavnější divadelní kultury světa. Tentokrát máme příležitost vidět inscenaci Moskevského uměleckého akademického divadla (MCHAT), toho divadla, jež má ve štíte jméno geniálního herce, režiséra a pedagoga K. S. Stanislavského. — „Škola pomluv" je jednou z mnoha inscenaci tohoto předního sovětského divadla. Autor hry, poshakespearovský anglický klasik Sheridan, jako by nalezl v sovětském provedení nové barvy. Inscenace vycházela z autora, nepřidala tendence, jež ve hře nebyly, a přesto vzniklo představení vpravdě bojovné, které i dnes svým zahroceným satirickým ostřím dovede napadat všechny pozůstatky, jako je pokrytectví, klepařství a lžimorálka, které přežily zánik staré společnosti a snaží se zachvátit zdravé kořeny společnosti nové. Filmový přehled 8/1953 ()