Když ve třicátých letech vyhráli nacisté v Německu volby, začali jako první pronásledovat své politické oponenty a úhlavní nepřátele, komunisty. Ti si mohli vybrat, buď se přidat na stranu vítězů a nebo koncentráky. Komunista Hans Beimler si vybral to druhé. Byl zatčen gestapem a vězněn v Dachau. Po dramatickém útěku se mu podařilo dostat do prvorepublikového Československa, kde našel azyl jako mnoho jiných německých komunistů a později odjel z Prahy do Španělska, kde zuřila občanská válka. (MVanis)

štísko

Po třiceti letech od zhlédnutí tohoto snímku si pomatuji jen útržky a kdo ví jestli ještě dobře. Jako dítě ideově "správně" vedené, jsem měl tento film docela rád. Myslím, že šlo o dost napínavý příběh z druhé světové války, kde se komunista Hans Beimler měl stát pro svůj pevný charakter zářným příkladem vyrůstající generaci mladého diváka. Český název byl : Komunista Hans Beimler. Už ten název ho předurčil k téměř absolutní nesledovatelnosti. Východoněmecká produkce zvládla občas ale o dost lepší filmy než tento. Je jen škoda, že se po nich zem slehla téměř dokonale. ()