Alexandrie: Egyptský příběh

• Egypt Hadduta misrija (viac)
všetky plagáty

Willy Kufalt

Důstojné navázání na předchozí režisérův film Alexandrie... proč? (1979). Jako si Jan Němec natočil svého Vlka z Královských Vinohrad, Júsuf Šahín má zase tenhle Egyptský příběh, v němž se nejslavnější egyptský filmař ohlíží sám za vlastní uměleckou dráhou, rozehrává zážitky z natáčení dřívějších filmů (včetně rekonstrukcí vybraných scén), strastí filmařské práce či cest po mezinárodních festivalech (včetně střetu se socialistickým režimem na MFF v Moskvě) a vše zpracovává nápaditou formou od hraného dokumentu až po fantaskní a surrealistické scény. Šahín se zde v průvodních scénách objevuje jako filmař prožívající zdravotní potíže autenticky sám za sebe, zároveň ho ale v mnoha scénách v mladších letech skvěle ztvárňuje herec Nour El-Sherif (a navíc se na něj i nesmírně podobá, až jsem chvíli váhal, zda se maskéřům náhodou nepodařilo tak skvěle pana Šahína omladit :)). Na rozdíl od výše zmíněného Němce ale naštěstí Šahín na mě zdaleka nepůsobí jako sebestřední egoista a dokáže o všem včetně vlastních úspěchů vyprávět s láskou k životu i umění a velkou úctou k lidem ze svého okolí, až mi tímhle skromným a pokorným přístupem k natáčení o vlastním životě připomínal rané filmy Claude Berriho. Zaujaly mě i dvě průvodní linky, v nichž v jedné Šahín bojuje se svým zdravotním stavem v nemocnici a ve druhé se zase ocitává jakýsi kluk (možná sám Šahín jako dítě ve snu, možná postava z jiného režisérova filmu?) před velkým soudem v jakési futuristické síni, přičemž v závěru se obě tyto linky nápaditě spojí. Z toho, co jsem zatím od Šahína viděl, u mě vítězí tyto velké autobiografické filmy, z nichž mi oba navzdory rozsáhlé stopáži uběhly nesmírně rychle a říkám si, i kdyby mě nic už ze Šahínovy tvorby spřed roku 1979 neoslovilo (kdysi jsem viděl Hlavní nádraží z konce 50. let a působilo na mě coby mladého diváka už trochu archaicky i moc uřvaně), musím navrch ocenit, že své starší tvorbě tady Šahín zpětně dodal nový rozměr... a než se časem pustím do dalšího dílu Šahínovy alexandrijské tetralogie, mám chuť zkusit od pana režiséra i něco z odlišného soudku. Júsuf Šahín je pro mě dalším důkazem toho, proč rád objevuji a sleduji originální autorské režiséry z různých zemí světa. [85%] ()