Dvacet let po odhalení hrobky egyptské královny se slavnému archeologovi Matthewovi Corbeckovi pořád lepí smůla na paty. (Netflix)

LordMalak

Hledal jsem na Netflixu horor a narazil na The Awakening s Charletonem Hestonem. Film není ani tolik hororem, tady se spíš postupně buduje atmosféra na základě vědecké touhy (možná až posedlosti) hlavního hrdiny odhalit hrobku zapomenuté královny na úkor vlastní ženy v nemocnici. A o 18 let později se s příjezdem dcery ta touha znovu oživuje ve snaze ukázat jí Egypt a možná nalézt i kanopy. Atmosférou je film zajímavý, stejně tak Hestonovým ztvárněním nadšeného badatele. Ale chybí mi trochu výraznější závěr a dal by se vytknout i pramalý rozdíl ve vzhledu postav před 18 lety a v současnosti. Ale hodně se mi líbilo ztvárnění Egypta a kulisy. ()

madcap

Podobně jako uživatel tron jsem tenhle film viděl poprvé někdy v devadesátkách ... a i když už ani tenkrát mě to nějak extra neohromilo, tak zajímavé bylo, že jsem si pak některé scény pamatoval ještě dlouhá léta. Nyní jsem na to náhodou narazil na Netflixu a dal si po letech repete. No ...určitě se nejedná o vyložený průšvih, ale musím říct, že se mi při sledování vybavil citát z Červeného Trpaslíka, konkrétně z epizody Legie: "celek je víc, než prostý součet jeho částí". Ten film má totiž "na papíře" všechny předpoklady k tomu, aby to byl opravdu dobrý mysteriózní horor - klasickou předlohu, výbornou kameru, dostatečně "ominous" soundtrack, solidní casting a  velmi atraktivní lokace. Bohužel se to ale nějak úplně nepovedlo poskládat do dobře funkčního celku. Hlavně druhá polovina filmu je bohužel docela nudná a ani samotné finále to nezachrání. Možná to mohlo být lepší, kdyby scénáristu a rejžu napadlo dát tam ještě třeba aspoň jednu, dvě pořádné lekačky ...nebo nějakou vizi (třeba jen krátkou scénu ve snu) toho, jak to bylo v minulosti? Nebo se možná Charlton Heston dostatečně "nepoložil" do role? Nebo měla Stephanie Zimbalist málo charismatu a nevypadala dost "spooky"? Těžko říct, možná film táhne dolů od každé věci trochu. Takže s odřenýma ušima tři hvězdy - hlavně za první polovinu filmu, lokace a kameru. ()