Koškin dom

• Sovietsky zväz Кошкин дом (viac)
Animovaný / Rodinný / Muzikál / Krátkometrážny
Sovietsky zväz, 1958, 29 min

Bohatá kočka si postavila výstavní dům a sezvala hosty z okolí - kohouta s jeho slepicí, kozla s kozou a váženou prasnici. Jen koťata, její synovec s neteří, pozvána nebyla. Kočka předváděla hostům výstavní interiéry, dubový nábytek, polstrovaná křesla a k tanci jim hrála na piáno. Okouzlení hosté kočku zvali na návštěvu do svých domovů, aby jí pohostinství oplatili. Koťata zatím smutně koukala na nepřístupný dům bohaté tety. Jen co hosté odešli, koččin dům zachvátil požár a kočka se svým portýrem jen tak tak vyvázla životem. Pokorně obcházela své hosty a žádala je o přístřeší, nikdo ji do svého domu nepustil. Zbývala už jen poslední možnost, poprosit o přístřeší koťata.
Pohádka je natočena podle předlohy Samuila Jakovleviče Maršaka. Film získal první cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách 1958 v kategorii filmů pro děti do sedmi let. (Jezinka.Jezinka)

Jezinka.Jezinka

"Teto kočko nastokrát, dej nám najíst máme hlad...." kočičí synovec s neteří mi připomněli některé z našich výborných večerníčků a to "Byla jednou koťata" a hlavně "Domeček u tří koťátek". Ovšem píseň údernosti popěvku malých podsvinčat: "Já jsem svině, ty jsi svině, my jsme svině všichni", v českých pohádkách kriticky chybí. ()