Celovečerní napínavý film DEFY z amerického prostředí byl natočen podle divadelní hry Alberta Maltze. Hotelový sluha Ed Martin je svědkem vraždy zákulisního politického makléra Stránského a identifikuje jeho vraha Zelliho. Zelli se však zmocnil mnoha dokumentů, které měl Stránský při vraždě u sebe a které kompromitují předáky jedné politické organisace. Policie pod hrozbou zveřejnění těchto dokumentů Zeliho propustí. Případ však byl již zveřejněn v tisku a protože na rychlém odsouzení Stránského vraha do značné míry závisí výsledek blížících se voleb, najde si policie „náhradního" vraha - Eda Martina. Když se ho pokrokový advokát Berger snaží zachránit, spáchají policisté na Edovi domnělou sebevraždu. Tak vznikne dojem, že se Ed sebevraždou přiznal k vraždě Stránského. Politická organisace dosáhla svého a ve volbách slaví vítězství. Její předáci promlouvají k občanům města pokryteckými slovy o spravedlnosti. (FILMOVÝ PŘEHLED 31 / 1955) (oficiálny text distribútora)

ripo

Mnoho filmů se už zabývalo případy justičních omylů, zasazených do různých dob a posuzovaných s různých hledisek. Málokterý z nich však dosahuje takové útočné síly jako tento snímek filmařů DEFY. Příběh je velmi pravděpodobný a je vyprávěn s přísnou, námitek nepřipouštějící logikou. Nepadne tu ani slovo kritiky, špinavost a zákulisí amerického politického života nejsou odhalovány násilnými prostředky. Političtí gangsterové se odhalují sami svým jednáním a kritika, kterou nad nimi autoři v díle němě pronášejí, je o to výmluvnější. Film zanechává v divákovi nesmazatelný dojem. Je nutno podtrhnout též způsob, jakým je thema zpracováno. Je to vlastně detektivka — samozřejmě detektivka docela jiná než na jaké jsme byli zvyklí z Cliftonek, ale také hodně jiná než na př. některé naše pokusy o novou formu detektivního žánru ve filmu. Od Cliftonek se liší o sto osmdesát stupňů jiným společenským posláním a duchem. Od těch našich se liší — napínavostí a vzruchem. Je to skutečně napínavý film — ale napětí tu není samoúčelné. Autoři dovedli dobře vyvážit formu s obsahem. Filmový přehled 31/1955 ()