Proslavený tvůrce nezávazných společenských komedií Vladimír Slavínský se i v komunistickém režimu pokusil sloužit novým pánům a zvolil si látku přímo budovatelskou. Nadšeným horníkům na povrchovém dolu stále kdosi narušuje pracovní aktivitu, záškodníci dokonce poškodí velkobagr, aby nebylo možné splnit plán těžby. Slavínský se zoufale potýkal s obskurní látkou a během natáčení zemřel. Film byl dokončen a uveden až dva roky po jeho smrti. (oficiálny text distribútora)

ybuko

Od zacatku se nezapre ze tvurce byl prvorepublikovy sampion v toceni banalit. Uz v prvnich minutach se to ve filmu hemzi oslovenimi jako "pane staviteli, pane architekte, rediteli, inzenyre" a nepripraveny clovek co by prisel k tomuhle dilku bez vedomi o co jde by si asi po par scenach rekl, ze se diva na nejaky stary cesky film ze tricatych, nebo ctyricatych let. Nechybi tu ani znama prostredi jako typicke prvorepublikove filmove kancelare, restaurace, typicke kulisy bytu, na ktere se divaci v ceskych filmech dlouha leta divali, jsou tu i mnozi stari znami herci, prehnane sroubovane a spisovne vety... Slavinsky se vsim vsudy. Pak ale zacnou do znamych kulis probleskovat prvni dobove novinky - budovatelske plakaty na stenach, schuze odborovych organizaci, duraz na stroje, a samozrejme sabotaze. Vysledkem je hodne spatny mix toho nejnudnejsiho a nejnaivnejsiho z prvni republiky i socialistickeho realismu. Jedinym kladem je (pro mne) asi minirole Vlasty Fialove. ()

lucascus

No téda, to je zase "dokonalé" téma pro film. Aneb bagr v hlavní roli a lidé v roli vedlejší. Absolutně zbytečná derniéra Vladimíra Slavínského. ()

Master19

Muselo být fantastické jít na to do kina... Zadání bylo jasné: máme velký bagr, tak o tom natočte film, jak jsme dobří. Aby to mělo zápletku, podvratné živly hází inženýrům i dělníkům klacky pod nohy a tyče do generátorů. Ale my ten plán splníme, jako že jsme soudruzi... ()

Aqualung

Inu co dodat? Film hrubě poplatný době.Budí dílem úsměv, dílem zase smutek.To podle toho, co má jeden za v životě za sebou.Bizarní mezilidské vztahy, a to jak profesní, tak i mimoprofesní, a to vše řádně vymácháno v budovatelské omáčce.Pseudoproblémy, pseudovztahy, pseudopřípěh, pseudofilm.Jo,jo.Už je to naštěstí všechno pryč.Ale dneska je to o něčem úplně jiném.Ale taky to za moc nestojí.Není-liž pravda? ()

xaver

Kdysi Pan režisér se chtěl zavděčit (anebo musel?), ale nezavděčil, teda alespoň ne divákům. A tak ze zamýšleného dramatu zůstal jen velmi podprůměrný snímek, který má dnes pouze dokumentární hodnotu a snad ani tu ne. ()

klúčik

Vladimír Slavínský sa musel zavďačiť novej dobe..   Najväčšiu radosť som mal keď už konečne priviezli generátor...  Filmu dávam  30%.. ()

wosho

Ježíšmarja toto je tak blbé, že ani nevím co o tom napsat. Jenom ten nápad s minama na pásu toho rypadla mě rozesmál. Jo agenti imperalisti nevěděli co s roupama tak nám ničily rypadla. ()

Kovaja

Pěkná podívaná na období za soudruha kdy se lidi kvůli prácí a splnění plánu mohli přetrhnout.Dokonce i příběh je zde chvályhodný:-))) ()

bohemia_regent

Úvodní titulky končí nápisem "Film byl natočen v roce 1946". (Ale moc tomu nevěřím... Že by se zrovna Slavínský takhle podbízel už dva roky před "vítězným" Únorem?) ()

Horak

Příběh skupiny lidí, pracujících na gigantickém bagru DS - 70. Ing. Marek je pověřen, aby se svými spolupracovníky uvedl do provozu tento mohutný stroj, který nahradí práci čtyř tisíc dělníků. Stroj je však úmyslně poškozen členem rozvratnické skupiny. Další sabotáž na opraveném rypadle se však nezdaří dík náhodnému odhalení a energickému zásahu SNB i závodní hlídky. Film dojímá především svou upřímnou naivitou, která z něho dělá pro dnešního diváka ceněnou budovatelskou taškařici, která zaručeně pobaví. ()

GIK

V označení chybí komedie! Super humor. Všichni hrají komediálně, ne dramaticky. Na Vrchotovi je to vidět nejvíc. Nejlépe perlí Deyl. „Co budeme dělat, když nám zatrhli odstřely? Třeba bysme mohli jít pomoct brigádám na stavbu. Když my ale musíme zůstat tady. Co kdyby nám přivezli generátor.“ Za deset vteřin: „Klucí, pojte sem! GENERÁTOR!!!“ Deyl hraje zcela geniálně naivního, ale dobromyslného prosťáčka. "Vy jste s tím bagrem jezdili?" "Néé. Vlastně jo. Ale jenom kousek." Moc milým překvapením pro mě bylo, jak všichni vypadají mladě. Především Deyl, Vrchota, Struna, le Breux. Čekaj jsem, že to je natočené v r. 49, ale již úvodní titulky hlásají, že tento film byl natočen v r. 1946. Ty tři roky jsou strašně znát. Znamená to, že Vrchota a Fialová utvořili pár již tři roky před slavnou Divou Bárou. Perfektní výkony od všech, jen konstruktér rypadla je trochu prkenný, ale třeba to tak být mělo. Slavínský točil samé veselohry, takže i toto je KOMEDIE. ()

karlee

Kam se poděl cit? Tady je jasně vidět, že Slavínského ty agitky nebavily. Takže jedinou hvězdičku si zalouží (a myslím, že režisér měl podobný názor) Zdenička a její luxusní birgadýrka, kterou nasadí kolem 50. minuty. ()

IvonaK odpad!

Další vyprodukovaný humus a ke všemu ještě nudný. Mimochodem horníci pracující v uranových dolech v realitě buď rovnou chcípli a nebo se vrátili odtamtud zmrzačení. Jako Jindřich Plachta. ()

Vikinec

Velmi příjemná stopáž. To je ta hvězdička. Jinak sterilní, uměle nadšenecký blábol, jehož cílem bylo samozřejmě ukázat všem pomýleným tu pravou cestu. Cestu socialismu. urááááá ()

Pitryx

Poměrně slušná agitka s kovbojským závěrem. Plejáda známých herců se snaží jen proto, aby měli od komančů klid. Nic převratného, ale bavilo mne to. ()

ilclassico

Ta závěrečná přestřelka by neudělala hanbu ani Holyvúdú. A komediální tečka na závěr Slavínského nezapře. Jinak scénář je těžký bizarre. "Přišel nám generátor. Juchú!" V rámci žánru za 2. ()