Námětem maďarského filmu „Pod městem" je práce a život barabů-kesonářů, budujících budapešťské metro. Mezi staré, zkušené odborníky přicházejí nováčkové z nejrůznějších povolání i prostředí. Heroická, namáhavá práce i vědomí společného úkolu přetváří jejich charaktery, začleňuje i mnohé z těch, kteří sem původně přišli jen z prospěchu, do pevného kolektivu a slabochy opět vyřazuje. (FILMOVÝ PŘEHLED 11 / 1955) (oficiálny text distribútora)

ripo

Maďarský film scenáristy Pétera Halásze a režiséra Jánose Herskó „Pod městem" patři mezi filmy, jejichž hlavní náplní je motiv práce a budování. Takových filmů jsme viděli již mnoho a přece toto dílo se značně vymyká běžným příběhům, které byly v nedávných letech vyráběny často schematicky. Prostředí je objevem pro většinu diváků a zaujme i uchopení problematiky filmu, která se soustřeďuje na lidech, na postavách a postavičkách hrdinů tohoto díla. Je především zásluhou scénáře, že tento film je zbaven schematičnosti a frází, že zaujme kresbou prostředí i lidských charakterů. Jako už u několika maďarských filmů z poslední doby, jsou i zde napsány dialogy s pozoruhodným smyslem pro realismus a dramatický účin. I když režisér filmu János Herskó leckde nedosáhl úrovně scenáristické předlohy, přece jen prokázal značnou dávku rutiny, což je tím pozoruhodnější, že je to jeho prvý samostatný film. — Jako celek je toto dílo pestrou mosaikou lidských příběhů, osudů i charakterů, vyznívajících velkou jistotou — vítězstvím společné práce, společného boje. Je obrazem utváření nové, nádherné společnosti, která se teprve rodí a které patří budoucnost. Filmový přehled 11/1955 ()