Šlechetné srdce a šlechtické korunky

• Veľká Británia Kind Hearts and Coronets (viac)

Matka Louise Mazzaniho pocházela ze ctihodného šlechtického rodu Ascoyne, ale rodina ji kdysi zavrhla pro sňatek s chudým mužem. Teď, když zemřela, přichází čas na pomstu dávné křivdy - rod Ascoyne má ještě osm žijících nositelů šlechtického titulu (všechny hraje Alec Guinness) a Louis (Dennis Price) vymyslí plán na osm rafinovaných vražd, aby se mohl stát jediným legitimním Ascoynem a vévodou z Chelfontu. (Oskar)

Oskar

Kdysi jsem byl unešen, dnes nechápu čím. Alec Guinness v osmiroli je samozřejmě skvělý, ale potíž je, že všechny jeho postavy jsou vedlejší a mnohem víc prostoru zabírá Dennis Price, krajně nesympatický "hrdina", jemuž bychom měli fandit. A to jde právě těžko, když nás má zcela na své straně osminásobně záporný, ale kouzelný Guinness. 60% ()

Matty

Hodně se v tomto filmu mluví ústy, méně již obrazem. Na vybroušeném vnitřním monologu protagonisty jsou Šlechetná srdce (proč ten singulár v českém překladu?) postavena, ba přímo závislá. Slova dokonce vystrnaďují hudbu a sledujete-li film v původním znění (dabing jej musí zabíjet) není lehké jim celou dobu věnovat pozornost, jakou si zaslouží. Jen škoda, že jsou pronášena chladnokrevným vrahem, jemuž chybí jakákoli jiskra (jakou má třeba Chaplin v Panu Verdouxovi). Svou chladnokrevností bohužel infikoval celý film. Nemít tak rád černé komedie, se čtvrtou hvězdičkou váhám. 75% ()

kaylin

Alec Guiness je neskutečný chameleon a já jsem rád, že ho konečně poznávám jinak než jako Obi-Wana. Jeho herectví je neskutečně chameleonské, což souvisí i se skvělými maskami, které jsou v tomto filmu úchvatně zpracovány. Jsem si jistý, že kdybych nevěděl, koho Guiness hraje, nepoznal bych ho. Snímek je vtipný krásně britským způsobem. Všechno dohromady z něj dělá poklad světové komedie. ()

N.Strauber

Alec Guinness zde názorně předvádí, co to je herectví. Moc lepších herců nebylo, pokud vůbec někdo (každopádně se to samozřejmě těžko porovnává) - a určitě ani nebude. Bohužel, jak už zde píšou mnozí, jeho OSMIROLE (!!!) je i v celkovém součtu spíše jen rolí vedlejší a zbytek filmu pak ani nemá šanci v plné míře zaujmout, když se divák těší na dalšího Guinnesse. Každá z jeho postav tam měla být aspoň 4-5 minut. A hlavní hrdina ztvárněný Dennisem Pricem sice ušel, ale moc žvanil... :-) ()

Derek

na to ze Kind Hearts and Coronets byvaju casto oznacovane ako jeden z najlepsich britskych filmov (ci komedii) tak som ocakaval o dost viac. je to prijemne cerno-humorne, ale i dost ukecane a nie prilis filmove. alec guinness ke vo svojej osem-ulohe skvely rovnako ako i dennis price v hlavnej ulohe chladnokrveho vraha, ktory je vam stale napriek svojej psychopatickosti sympaticky... ()

• Snímek byl natočen na motivy románu "Israel Rank", který napsal Roy Horniman. (Hans.)
  • Kromě toho, že ve filmu Alec Guinness ztvárnil osm členů rodiny D'Ascoynů, seděl také modelem pro obrazy jejich vzdálených předků. (Morien)
  • Ředitel produkční společnosti "Ealing Studios" Michael Balcon řekl režisérovi Robertu Hamerovi: "Snažíš se Britům prodat tu nejméně prodejnou komoditu v Británii - ironii. Hodně štěstí." A naštěstí to vyšlo, film sklidil po uvedení značný úspěch. (Morien)